Aparaty słuchowe dla osób z ciężkim i głębokim ubytkiem słuchu

Głęboki ubytek słuchu dotyczy zwłaszcza osób starszych, a także pracowników, którzy na co dzień muszą pracować w hałasie. Na szczęście

Głęboki ubytek słuchu dotyczy zwłaszcza osób starszych, a także pracowników, którzy na co dzień muszą pracować w hałasie. Na szczęście obecna technologia sprawia, że nawet ciężkie ubytki możemy zminimalizować za pomocą odpowiednio dobranego aparatu słuchowego. Jakie urządzenie nada się dla osób z ciężkim i głębokim ubytkiem słuchu?

Niedosłuch głęboki, czyli jaki?

Niedosłuchem nazywa się ubytek słuchu, dla którego charakterystyczna jest obniżona czułość narządu. To sprawia, że osoby cierpiące na problemy ze słuchem znacznie gorzej odbierają ciche dźwięki, z kolei są jednocześnie nadwrażliwe na głośne odgłosy. Pierwszym symptomem problemów jest zwykle kłopot ze rozumieniem mowy.

Dzięki badaniu audiometrycznemu możemy sprawdzić, z jakim stopniem niedosłuchu mamy do czynienia. I tak możemy wyróżnić:

  • mały niedosłuch – do 40 dB, w jego przypadku mamy problem ze słyszeniem cichych dźwięków;
  • średni – od 40 do 70 dB, tu słyszymy jedynie dźwięki średnio głośne i głośne;
  • duży – od 70 do 90 dB, rozmowa jest dużym problemem ze względu na słyszenie jedynie głośnych dźwięków;
  • głęboki niedosłuch (głuchota) – powyżej 90 dB, praktycznie nic nie słyszymy.

Wybór aparatu a wielkość niedosłuchu

Nie od dziś wiadomo, że jednym z najważniejszych czynników przy wyborze aparatu słuchowego jest rodzaj oraz wielkość niedosłuchu. W przypadku bardzo głębokiego ubytku słuchu aparat powinien posiadać większe wzmocnienie. Ważne jest też zastosowanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Niestety w wielu przypadkach może to oznaczać konieczność wyboru aparatu zausznego, zapewniającego stosunkowo duże wzmocnienie przy niewielkim poborze prądu.

W przypadku, gdy niedosłuch jest głęboki, wybór aparatu z dużym wzmocnieniem niesie ze sobą ryzyko powstawania sprężenia zwrotnego. W takim wypadku pomóc nam może:

  • szczelna wkładka z niewielkim otworem wentylacyjnym,
  • aparat zauszny (który zwiększa odległość między mikrofonem a słuchawką),
  • aparat wyposażony w technologię, która redukuje sygnał sprzężenia zwrotnego.

Najlepsze aparaty słuchowe dla osób z ciężkim i głębokim ubytkiem słuchu

Przede wszystkim warto powiedzieć, że coraz częściej aparaty analogowe, w których fala dźwiękowa zamieniana jest w impuls elektryczny, zastępowane są aparatami cyfrowymi. Te drugie mają dużo większe możliwości i dają lepsze efekty korekcji niedosłuchu. Poza tym są też dużo mniejsze niż analogowe – w przypadku aparatów zausznych bez problemu ukryjemy je pod włosami.

Przy wyborze aparatu słuchowego dla osób z głębokim ubytkiem słuchu bardzo ważne jest, by nawet przy dużym wzmocnieniu dźwięku aparat zapewniał nam wyraźne brzmienie naszego głosu oraz innych dźwięków mowy. Przykładem takiego dobrego sprzętu są np. aparaty Leox 7 BTE UP marki Bernafon. Jakie dają nam korzyści? Przede wszystkim możliwość naturalnego odbieranie nawet głośnych dźwięków, umiejętność skupienia się na zrozumieniu mowy nawet w trudnych warunkach, łatwe użytkowanie i obsługa w zmieniającym się otoczeniu odsłuchowym, możliwość indywidualnej konfiguracji, a także możliwość podłączenia aparatu do urządzeń Bluetooth w celu prowadzenia rozmów telefonicznych. Aparat ten posiada m.in. kilka ustawień mowy w hałasie, dynamicznej redukcji szumów czy przejściowej redukcji hałasu.

Bibliografia

  1. https://www.bernafon.com/products/leox.
  2. Gołębiewski Roman, Wybór aparatu słuchowego,[w:] Protetyka słuchu, pod red. Edwarda Hojana, Poznań 2014, s. 617-630.
  3. Niedosłuch odbiorczy. Rodzaje i przyczyny odbiorczych ubytków słuchu, [online] [dostęp: 15.11.2019], dostępny w Internecie: https://www.swiatsluchu24.pl/niedosluch-odbiorczy-rodzaje-przyczyny-odbiorczych-ubytkow-sluchu/.

 

Bernafon Viron 9

Pierwszy aparat słuchowy True Environment Processing firmy Bernafon pozwala użytkownikom zanurzyć się w naturalnym środowisku dźwiękowym i doświadczać dźwięków, które lepiej oddają rzeczywistość. Aparaty polecane ze względu na:

Dźwięk

Mowa

Komfort słyszenia

Styl

Czytaj więcej Bernafon Viron 9