Znane osoby noszące aparat słuchowy

  Problemy ze słuchem nie są domeną osób starszych. Nie dotykają też tylko i wyłącznie ludzi młodych. Na niedosłuch nie

 

Problemy ze słuchem nie są domeną osób starszych. Nie dotykają też tylko i wyłącznie ludzi młodych. Na niedosłuch nie cierpią tylko ludzie zamożni, nie można więc podzielić osób noszących aparat słuchowy ze względu na sytuację materialną. Problemy ze słuchem dotyczą bardzo wielu osób i są popularnymi schorzeniami. Zdarza się, że aparat słuchowy zobaczymy u kierowcy, aktora, listonosza czy biznesmena. Nic więc dziwnego, że również osoby bardzo popularne muszą korzystać z aparatu słuchowego.

Ludwig van Beethoven

To chyba najlepiej znany przypadek osoby wybitnie uzdolnionej i popularnej borykającej się z problemami z niedosłuchem. Niemiecki kompozytor cierpiał jednak na coś więcej niż niedosłuch – postępującą głuchotę. Czasy, w który Beethoven żył i komponował nie pozwalały na używanie zaawansowanych aparatów słuchowych, jednak Beethoven starał się przeciwdziałać swojej głuchocie i na specjalne zamówienie były dostarczane mu różne aparaty słuchowe. Mimo iż były one najlepsze w tamtych czasach nie pomogły mu w walce z utratą słuchu.

Bill Clinton

Prezydent Stanów Zjednoczonych w latach 1993-2001 otwarcie przyznał się do problemów ze słuchem i korzystania z aparatu słuchowego. Tak popularna osoba była jedną z pierwszych, jeśli nie pierwszą, która tak otwarcie mówiła o tym problemie i pomogła przełamać bariery wstydu milionom cierpiącym na niedosłuch ludzi na świecie. Bill Clinton od młodych lat był związany z muzyką i to jej przypisuje powstanie problemów ze słuchem. Głośne słuchanie muzyki, koncerty – to wg niego miało znaczący wpływ na to, że teraz musi korzystać z aparatu słuchowego.

Jan Englert

Polski aktor filmowy i teatralny problemów ze słuchem nabawił się w późniejszym etapie swojej kariery, bowiem mając 68 lat musiał dopiero zaopatrzyć się w ten dyskretny sprzęt wspomagający słuch. Znana postać polskiej kinematografii długo wzbraniała się przed przyznaniem, że ma problemy tego typu, jednak gdy zaczął używać aparatu słuchowego, to – według relacji jego przyjaciół – komfort życia i pracy wzrósł.

Świadomość społeczna

To tylko kilka przykładów osób popularnych, lub takich, które na zawsze zapisały się w historii świata. Można wspomnieć w tym miejscu jeszcze chociażby Thomasa Edisona, wynalazcy żarówki, czy kilka osób z branży filmowej.

Aparat słuchowy wciąż nie jest jeszcze odbierany tak dobrze jak np. aparat na zęby i czasem osoby go noszące czują się skrępowane. Przykłady takie jak ten Billa Clintona i pokazują, że to nic złego ani wstydliwego, i pomagają społeczeństwu zaakceptować fakt, że coraz więcej ludzi z naszego najbliższego otoczenia może korzystać właśnie z takich urządzeń jak aparat słuchowy.

Aparat słuchowy nie przeszkadza, aparat słuchowy pomaga. I osoby je noszące powinny być odbierane jako te, które dbają o swoje zdrowie bez względu na wszystko. A wydaje się, że jeszcze nie wszędzie są tak odbierane. Zmienia się to powoli, ale coraz szybciej, więc wszystko jest na dobrej drodze, aby osoby noszące aparat słuchowy nie czuły się zakłopotane. Zdrowie jest najważniejsze!

 • kazik

  3 grudnia 2018 at 16:33

  Jak długo czekać na refundacje za aparaty słuchowe w zachodnio-pomorskim

  • Redakcja

   10 grudnia 2018 at 18:35

   Refundacja wymaga potwierdzenia wniosku przez NFZ – zwykle NFZ potwierdza wnioski na zaopatrzenie w aparaty słuchowe w czasie kilku tygodni.

Bernafon Viron 9

Pierwszy aparat słuchowy True Environment Processing firmy Bernafon pozwala użytkownikom zanurzyć się w naturalnym środowisku dźwiękowym i doświadczać dźwięków, które lepiej oddają rzeczywistość. Aparaty polecane ze względu na:

Dźwięk

Mowa

Komfort słyszenia

Styl

Czytaj więcej Bernafon Viron 9