Kto wynalazł aparat słuchowy?

  Pierwszy aparat słuchowy na sprzedaż wyprodukowała firma amerykańskiego wynalazcy i przedsiębiorcy Millera Reese’a Hutchinsona w 1902 roku. To jednak

 

Pierwszy aparat słuchowy na sprzedaż wyprodukowała firma amerykańskiego wynalazcy i przedsiębiorcy Millera Reese’a Hutchinsona w 1902 roku. To jednak nie Hutchinson rozpoczął długą historię aparatu słuchowego.

Człowiek zmagał się z ubytkami słuchu od zawsze. Za pierwsze „aparaty słuchowe” uważa się dłoń zwiniętą w trąbkę i przyłożoną do ucha. W ten sposób można wzmocnić nasłuchiwany dźwięk o około 12 dB dla częstotliwości 1 kHz. Trudno powiedzieć, kto wynalazł ten sposób. Z całą pewnością można jednak stwierdzić, że od tego się rozpoczęła historia aparatów słuchowych.

Ozdobne trąbki i elektryczne aparaty słuchowe

Kiedy ludzkość opanowała sztukę tworzenia biżuterii z surowców naturalnych, zaczęto robić również trąbki poprawiające słuch z muszli bądź rogów zwierząt. Używając takiego „aparatu” można było poprawić słuch o około 10-20 dB w paśmie 500-1000 kHz. W XIX wieku produkcja trąbek przybrała charakter masowy – wytwarzano je z cyny, gumy lub mosiądzu. W tym czasie pojawiły się również pierwsze elektryczne aparaty słuchowe. Były to spore urządzenia, które łączyły się z uchem za pomocą węża.

Wzmacniały one słuch o około 40-50 dB i w szerszym zakresie niż trąbki – 500-1800 kHz. Wciąż jednak starano się wymyślić lepsze rozwiązanie. W efekcie owych dążeń 27 kwietnia 1880 roku przyznano pierwszy patent na aparat wspomagający słyszenie. Otrzymali go Francis D. Clarke i M. G. Foster. Aparat ten wykorzystywał przewodnictwo kostne. Pierwszym aparatem słuchowym na sprzedaż był jednak dopiero Akustykon – opatentowany 15 listopada 1901 roku przez Millera Reese’a Hutchinsona. Urządzenie przypominało telefon – składało się z dużej obudowy na baterię i słuchawki.

Przełomowe wydarzenia w historii aparatów słuchowych

Bardzo istotne znaczenie dla rozwoju aparatów słuchowych miały cztery wynalazki:

– mikrofon – Johann Philip Reis, 1861 rok,

– telefon – Aleksander Graham Bell, 1876 rok,

– tranzystor – Aleksander Graham Bell, 1948 rok,

– przetworniki cyfrowe – lata 90. XX wieku.

Dzięki nim technologia zastosowana w aparatach słuchowych mogła się rozwijać. Amplivox, pierwszy przenośny aparat słuchowy, który pojawił się na rynku w 1935 roku, ważył około 1 kg – należy go uznać za lekki, biorąc pod uwagę, że Otophone, skonstruowany przez G. Marconiego, ważył 7 kg. Kolejny ważny punkt w tej historii to aparat tranzystorowy, który powstał w latach 50. XX wieku – był on już znacznie mniejszy od swoich poprzedników i można go było nosić w kieszeni.

W latach 90., kiedy wynaleziono przetworniki cyfrowe, nastąpiła rewolucja w rozwoju aparatów słuchowych. Pierwszy cyfrowy aparat słuchowy został wyprodukowany w 1996 roku. Od tego czasu rozpoczął się etap miniaturyzacji i znaczącego rozwoju urządzeń wspomagających słuch. Współczesne aparaty słuchowe są dyskretne, gwarantują doskonałą jakość dźwięku oraz wiele funkcji dodatkowych, zwiększających komfort użytkowania. Można obecnie wybierać spośród różnych modeli urządzeń oraz dostosować do swoich potrzeb poziom zaawansowania technologicznego aparatu.

Bernafon Viron 9

Pierwszy aparat słuchowy True Environment Processing firmy Bernafon pozwala użytkownikom zanurzyć się w naturalnym środowisku dźwiękowym i doświadczać dźwięków, które lepiej oddają rzeczywistość. Aparaty polecane ze względu na:

Dźwięk

Mowa

Komfort słyszenia

Styl

Czytaj więcej Bernafon Viron 9