Słuch to jeden z podstawowych zmysłów ludzkich. Jego sprawne funkcjonowanie ma bardzo istotny wpływ również na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Prawidłowo dobrany aparat słuchowy zdecydowanie ułatwia orientację w przestrzeni.
Niedosłuch nie zawsze objawia się słabym słyszeniem. Na początku ubytki słuchu bardzo często charakteryzują się pogorszeniem w funkcjonowaniu podstawowych cech słuchu: zdolności słyszenia przestrzennego, selektywności i dużej rozdzielczości czasowej. Dopiero duży i głęboki niedosłuch charakteryzują się osłabieniem słyszenia. Zaburzenia w zakresie cech słuchu sprawiają, że przestajemy odróżniać poszczególne źródła dźwięków, co stanowi duże zagrożenie w ruchu drogowym.
Niedosłuch – zagrożenia w ruchu drogowym
Problemy ze słuchem zazwyczaj rozwijają się przez lata. Pierwszymi symptomami niedosłuchu jest pogorszenie funkcjonowania podstawowych cech słuchu. Utrata zdolności słyszenia selektywnego powoduje trudności w rozumieniu konkretnego dźwięku w otoczeniu, gdzie jest dużo sygnałów dźwiękowych, np. w pomieszczeniu, w którym prowadzone jest jednocześnie wiele rozmów, albo na ulicy. W związku z tym musimy się coraz mocniej skupiać, aby usłyszeć konkretny dźwięk. Taka sytuacja powoduje oczywiste zagrożenie w ruchu drogowym – zarówno jeśli dotyczy kierowcy, jak i w przypadku pieszego. Łatwo jest wówczas nie usłyszeć zbliżającego się samochodu, pociągu lub tramwaju czy też sygnału dźwiękowego. Co więcej – osoby cierpiące na niedosłuch, a niestosujące aparatu słuchowego, muszą się mocno skupiać na tym, żeby usłyszeć to, co chcą, np. swojego rozmówcę. Poświęcenie maksimum uwagi słuchaniu sprawia, że jesteśmy rozkojarzeni i trudniej się nam skupić na innych aspektach.
Aparat słuchowy zwiększa bezpieczeństwo
Nowoczesne aparaty słuchowe znacznie wpływają na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Precyzyjnie odtwarzają naturalne zdolności słuchu ludzkiego, dzięki czemu gwarantują najwyższy komfort słyszenia – bez konieczności wsłuchiwania się. Jedną z najważniejszych funkcji aparatów słuchowych jest kierunkowość, dzięki której możliwa jest bezbłędna lokalizacja źródła dochodzącego do nas dźwięku. Tym samym – takie sytuacje, jak rozmowa w gwarnym pomieszczeniu, dyskusja w większym gronie czy też prowadzenie samochodu, jazda na rowerze albo spacer przy ulicy przestają być problematyczne. Aparaty słuchowe najnowszej generacji są wyposażone w mikrofon przedni i tylny, przy czym zachowana jest relacyjność pomiędzy czułością jednego i drugiego mikrofonu – dzięki temu osiąga się tzw. adaptacyjną kierunkowość, co oznacza, że z takim aparatem możemy bez problemów funkcjonować w każdym środowisku akustycznym, tak jak osoby ze sprawnym słuchem. Adaptacyjna kierunkowość dostępna jest m.in. w technologii Audio Efficiency™ 1.0, stworzonej przez markę Bernafon.
Aparat słuchowy nie tylko podnosi komfort i bezpieczeństwo funkcjonowania w społeczeństwie, ale także chroni nasz naturalny słuch, ponieważ zapobiega dalszemu postępowi ubytków. Warto zatem skorzystać z porady specjalisty już przy pierwszych objawach niedosłuchu.