Wewnętrzne aparaty słuchowe – Co wpływa na wybór wewnątrzusznych aparatów słuchowych?

Słuch jest niezbędny, aby organizm ludzki mógł rozwijać się prawidłowo. To jeden z pięciu zmysłów człowieka, który umożliwia swobodne funkcjonowanie

Słuch jest niezbędny, aby organizm ludzki mógł rozwijać się prawidłowo. To jeden z pięciu zmysłów człowieka, który umożliwia swobodne funkcjonowanie w otaczającym nas świecie. Wpływa między innymi na nasze zdolności percepcyjne oraz umożliwia poprawne wysławianie się i komunikację z najbliższym otoczeniem. Niestety zauważa się, że w obecnych czasach coraz większa liczba osób skarży się na problemy ze słuchem i wykazuje konieczność zakupu aparatu słuchowego. W ostatnich latach coraz bardziej popularne stają się aparaty słuchowe wewnątrzuszne. Sprawdź, co warto o nich wiedzieć.

Rynek aparatów słuchowych w Polsce

Ogromny postęp technologiczny, a także zmiany stylu życia konsumentów, mają ogromny wpływ na rozwój rynku aparatów słuchowych także w naszym kraju. Polska należy do grupy państw, w których przyczyn niedosłuchu upatruje się w zmieniającej się sytuacji demograficznej ‒ procesie starzenia się społeczeństw krajów wysokorozwiniętych i równoczesnego wydłużenia długości życia. 

Ogromny rozwój infrastruktury przemysłowej niesie niestety ze sobą poważny problem, jakim jest zjawisko hałasu. Dlatego też problemy ze słuchem już od pewnego czasu przestały dotyczyć jedynie ludzi starszych. Obecnie nawet 30-latkowie zaczynają skarżyć się na pierwsze problemy ze słuchem, a samo zjawisko niedosłuchu powoli zaczyna także dotyczyć dzieci i młodzieży szkolnej.

Rozwój technologiczny

Wszystkie wymienione wyżej przyczyny problemów ze słuchem mają widoczne odzwierciedlenie w rozwoju rynku aparatów słuchowych w Polsce. Czynnikiem, który znacząco wpływa na wzrost ich popularności, są wspomniane już innowacje technologiczne. Przez wiele lat osoby z wadami słuchu czuły się izolowane, a brak możliwości swobodnego komunikowania się z innymi dla niektórych był barierą nie do przekroczenia. Ciągłe udoskonalanie aparatów słuchowych i dostosowywanie ich do indywidualnych potrzeb pacjenta okazały się kluczowe. Zmianom zaczął podlegać także sam wygląd aparatów, ich wielkość oraz kształt.

Świadomość społeczeństwa

Kolejny czynnik, który wpłynął na ogromny postęp w kwestii aparatów słuchowych, to coraz większa świadomość społeczeństwa, która dotyczy wad słuchu oraz ich korekty. Pacjenci w Polsce stają się o wiele bardziej świadomi, podejmując słuszne decyzje w tej kwestii, oraz szukają rzetelnych informacji, dzięki którym będą mogli dobrać produkty dopasowane do swoich potrzeb i stylu życia.

Rodzaje aparatów słuchowych

Niestety medycyna do tej pory nie wynalazła skutecznej metody przywrócenia słuchu. Jednak aparaty słuchowe dla wielu osób są ogromną szansą na zrekompensowanie utraty słuchu. Dzięki ich miniaturyzacji korzystanie z nich dla wielu osób stało się o wiele bardziej komfortowe.

Aktualnie możemy wyróżnić następujące rodzaje aparatów słuchowych:

  • aparaty słuchowe zauszne (klasyczne) ‒ ten rodzaj aparatu umieszczany jest za uchem. Wkładki tworzone są indywidualnie na podstawie pobranych wcześniej wycisków;
  • aparaty słuchowe zauszne ze słuchawką w uchu ‒ główne części aparatu są zespolone w jednej obudowie umiejscowionej za uchem. Słuchawka wraz z nałożoną na nią indywidualną wkładką znajduje się bezpośrednio w kanale słuchowym;
  • aparaty słuchowe wewnątrzuszne ‒ umieszczane są w całości w uchu i całkowicie wypełniają wgłębienie małżowiny usznej. Ten rodzaj aparatów nie posiada dodatkowych elementów ‒ wkładka stanowi obudowę całego aparatu słuchowego;
  • aparaty słuchowe wewnątrzkanałowe ‒ główne części aparatu są umieszczone wewnątrz przewodu słuchowego; jego największą zaletą jest całkowita niewidoczność.

Aparaty wewnątrzuszne ‒ zalety i wady

Aparaty słuchowe wewnątrzuszne (ITE) są niezwykle popularne wśród osób poszukujących urządzenia, które spełni ich wszystkie oczekiwania. Duża różnorodność kształtów i rozmiarów ma na to zdecydowany wpływ. Ponadto bardzo dobrze dopasowują się do wnętrza przewodu słuchowego użytkownika, dzięki czemu są niezwykle dyskretne. Ich zgrabny wygląd to kolejny powód, dla którego tak duża liczba osób sięga właśnie po nie. Dzięki nim bez przeszkód mogą funkcjonować w społeczeństwie, realizując się zawodowo i prywatnie.

Istnieje jedna wada, jaką posiadają aparaty słuchowe wewnątrzuszne – ceny. Zazwyczaj są one droższe niż klasyczne, zauszne modele, co więcej wymagają one częstszej wymiany baterii. Ponadto będą odpowiednie jedynie dla osób, których ubytek słuchu jest umiarkowany.

Bibliografia:

  1. Analiza rynku, praca zbiorowa pod red. H. Mruk, Warszawa 2003.
  2. Ruta A., Czynniki kształtujące decyzje zakupowe nabywców na rynku aparatów słuchowych w Polsce, Poznań 2012.
  3. Czajkowska-Kisil M.,, Niepełnosprawność słuchowa, jako przesłanka dyskryminacji.
  4. www.bernafon.pl [dostęp: 21.05.2020].

Bernafon Viron 9

Pierwszy aparat słuchowy True Environment Processing firmy Bernafon pozwala użytkownikom zanurzyć się w naturalnym środowisku dźwiękowym i doświadczać dźwięków, które lepiej oddają rzeczywistość. Aparaty polecane ze względu na:

Dźwięk

Mowa

Komfort słyszenia

Styl

Czytaj więcej Bernafon Viron 9