Osoby starsze borykające się z pogarszającym się słuchem mogą popaść w depresję lub wycofać się z innych działań. Z tego powodu czują się sfrustrowane lub zawstydzone problemami z komunikacją. Czasami te zachowania błędnie są odczytywane jako dezorientacja czy nawet demencja, a w rzeczywistości łączą się one z postępującą lub nagłą utratą słuchu. Nieleczone, ignorowane problemy ze słuchem, mogą się pogorszyć. Jeśli bliska Ci, starsza osoba ma problem ze słuchem, skontaktujcie się z lekarzem. Obecnie na rynku znaleźć można duży wybór środków wspomagających kondycję słuchową osób starszych.
Oznaki utraty słuchu – na co zwrócić uwagę?
Niektóre osoby starsze mają problem ze słuchem i nie zdają sobie z tego sprawy lub nie chcą się do tego przyznać. Co powinno zaalarmować i skłonić do jak najszybszego zapisania się na badania słuchu?
- Problem z rozmową przez telefon lub niechęć do takiej formy kontaktu.
- Niechęć do rozmowy w gronie większym niż 2 osoby.
- Częste proszenie o powtórzenie wypowiedzi.
- Duża głośność telewizora.
- Problem ze skupieniem się na rozmowie w hałaśliwym otoczeniu.
- Problemy ze słuchaniem tego co mówią dzieci i kobiety – osoby o wysokim tonie głosu.
Rodzaje ubytku słuchu
Ubytek słuchu ma wiele postaci. Może wahać się od lekkiej utraty, w której dana osoba nie słyszy pewnych wysokich dźwięków, takich jak głosy kobiet i dzieci, do całkowitej utraty słuchu. Istnieją dwie ogólne kategorie ubytków słuchu:
Ubytek słuchu typu zmysłowo-nerwowego
Występuje, gdy dochodzi do uszkodzenia ucha wewnętrznego lub nerwu słuchowego. Ten rodzaj ubytku słuchu jest zwykle trwały i sposobem radzenia sobie z nim są przede wszystkim protezy w postaci aparatów słuchowych.
Przewodzeniowy ubytek słuchu
Występuje, gdy fale dźwiękowe nie mogą dotrzeć do ucha wewnętrznego. Przyczyną może być nagromadzenie woskowiny, płyn lub przebita błona bębenkowa. Leczenie lub zabieg chirurgiczny zwykle może przywrócić przewodzeniowy ubytek słuchu.
Nagła utrata słuchu
Nagła utrata słuchu zmysłowo-nerwowego lub nagła głuchota to nagła utrata słuchu. Może się to przydarzyć każdemu i trwa maksymalnie do 3 dni. Należy to uznać za nagły przypadek medyczny. Jeśli Ty lub ktoś, kogo znasz, doświadcza nagłej utraty słuchu typu zmysłowo-nerwowego, natychmiast udaj się do lekarza.
Ubytek słuchu związany z wiekiem
Utrata słuchu związana z wiekiem, pojawia się stopniowo wraz z wiekiem. Jego przyczyną są zmiany w uchu wewnętrznym i nerwie słuchowym. Może utrudniać odbieranie głośnych dźwięków oraz ludzkiego głosu.
Dzwonienie/szum w uszach
Również powszechne u osób starszych. Zazwyczaj jest to opisywane jako dzwonienie w uszach, ale może również brzmieć jak ryk, klikanie, syczenie lub brzęczenie. Szumy w uszach nawracają i mogą występować tylko w jednym uchu lub w obu. Bywa pierwszą oznaką utraty słuchu u osób starszych, ale może oznaczać inne problemy zdrowotne – nadciśnienie lub alergie.
Sposoby na utrzymanie dobrego słuchu na dłużej
Jednym z najczęstszych powodów pogarszającego się słuchu jest utrata słuchu z wiekiem. Jak zatrzymać słuch na dłużej? Niestety nie istnieją rozwiązania, które są w stanie zagwarantować, że słuch się nie pogorszy. Jeśli to nastąpiło, rozwiązaniem może być przekonanie bliskiej osoby starszej do skorzystania z aparatu słuchowego. Dzięki niemu będzie można bez przeszkód porozumiewać się z innymi. Odpowiednio dobrany aparat może też zapobiec dalszej degeneracji zmysłu słuchu.
Aparat słuchowy – sposób na zachowanie dobrej kondycji
Aparaty słuchowe to elektroniczne, zasilane bateryjnie urządzenia, dzięki którym dźwięki stają się głośniejsze. Istnieje wiele rodzajów aparatów słuchowych. Przed zakupem aparatu słuchowego warto skorzystać z pomocy lekarza od słuchu oraz osoby przeszkolonej do ustawiania aparatów. Audiolog lub specjalista od aparatów słuchowych pokaże Ci, jak korzystać z Twojego aparatu słuchowego.
Nowa technologia w trosce o słuch
Urządzenia wspomagające słyszenie, aplikacje mobilne, urządzenia alarmowe i implanty ślimakowe mogą pomóc niektórym osobom z ubytkiem słuchu. Implanty ślimakowe to urządzenia elektroniczne dla osób z ciężkim ubytkiem słuchu. Systemy alarmowe mogą współpracować z dzwonkami do drzwi, czujnikami dymu i budzikami, wysyłając sygnały wizualne lub wibracje. Na przykład migające światło może poinformować, że ktoś jest przy drzwiach lub dzwoni telefon. Niektórzy ludzie polegają na ustawieniu wibracji w swoich telefonach komórkowych, aby ostrzegać ich o połączeniach.
Bibliografia
https://www.nidcd.nih.gov/health/hearing-loss-older-adults
https://sophia.stkate.edu/cgi/viewcontent.cgi?article=1006&context=maolhonors