fbpx

W jaki sposób Twoje dziecko może dbać o aparat słuchowy?

Niedosłuch przede wszystkim kojarzy nam się z osobami w wieku średnim i podeszłym. Niestety, na przestrzeni ostatnich lat problem ten

Niedosłuch przede wszystkim kojarzy nam się z osobami w wieku średnim i podeszłym. Niestety, na przestrzeni ostatnich lat problem ten zaczął dotyczyć coraz młodszych osób, a nawet dzieci. Szybkie tempo rozwoju technologicznego, urbanizacja, a także czynniki genetyczne – to wszystko ma wpływ na pogorszenie jakości słuchu u dzieci, już od ich najmłodszych lat. Jeśli aparat słuchowy w przypadku Twojego dziecka jest nieunikniony, warto zaznajomić się ze wskazówkami, dzięki którym jego użytkowanie, a także pielęgnacja będą o wiele prostsze.

Nauka przez zabawę

Jeśli decyzja o aparacie słuchowym dla dziecka zapadła, to właśnie rodzice mają największy wpływ na to, w jaki sposób dziecko będzie z nim postępować i czy będzie o niego dbać. Istotne jest, aby na samym początku uświadomić je, czym tak naprawdę jest aparat słuchowy i do czego ma on służyć. Przede wszystkim należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby dziecko miało świadomość, że aparat słuchowy nie służy do zabawy – łatwo wtedy o jego uszkodzenie. Jeśli natomiast będzie używany i konserwowany w sposób poprawny, jego okres użytkowania stanie się o wiele dłuższy. Na rynku istnieje wiele zestawów do pielęgnacji aparatów słuchowych przeznaczonych dla najmłodszych. Dzięki nim Twoje dziecko wyrobi sobie nawyk dbania o aparat i równocześnie nauczy się, na co zwracać szczególną uwagę, kiedy będzie zajmować się nim już w pełni samodzielnie.

Na co zwracać szczególną uwagę?

Ze względu na dużą różnorodność aparatów słuchowych na rynku, pielęgnacja i konserwacja każdego z nich będzie różnić się w zależności od modelu. Istnieje jednak kilka ogólnych zasad, do których warto się stosować niezależnie od tego, czy jest to aparat przeznaczony dla dziecka, czy osoby dorosłej.

Ponieważ aparat słuchowy towarzyszy Twojemu dziecku przez cały dzień, pomaga rozwijać jego funkcje poznawcze i nawiązywać kontakty ze swoimi rówieśnikami, jego regularna pielęgnacja jest niezmiernie ważna. Gromadzące się w uchu pot i woskowina mogą negatywnie wpływać na poprawne działanie aparatu, na przykład zatykać jego regulatory głośności lub wejście mikrofonu.

Wkładka douszna takiego aparatu powinna być czyszczona raz w tygodniu. Ważne, aby przed ponownym założeniem została dokładnie osuszona. W przypadku codziennej pielęgnacji wystarczy delikatnie przetrzeć aparat suchą ściereczką lub specjalnymi, wilgotnymi chusteczkami, które służą do jego czyszczenia.

Najistotniejszą kwestią jest zabezpieczenie aparatu słuchowego przed uszkodzeniami mechanicznymi i wilgocią. Przed rozpoczęciem czyszczenia aparatu nasze ręce powinny być czyste i dobrze osuszone – warto wyrobić ten nawyk u swojego dziecka, jeśli ono także będzie brać udział w pielęgnacji swojego aparatu.

Warto zachęcać dziecko, aby codziennie przed założeniem aparatu sprawdzało czy znajdują się na nim ewentualne zabrudzenia.

Kiedy aparat jest już wyczyszczony, należy bardzo dokładnie go osuszyć, zanim zostanie on ponownie założony przez dziecko, o czym także warto mu przypominać. Wilgoć ma negatywny wpływ na działanie aparatu, dlatego należy pamiętać, aby zawsze był on przechowywany w suchym i czystym miejscu.

Bibliografia

  1. Cudejko Renata, Kłopoty ze słuchem u dzieci, poradnik dla rodziców, [online], [dostęp: 17.12.2019], dostępny w Internecie: https://www.mp.pl/pacjent/otolaryngologia/choroby/choroby-uszu/161544,klopoty-ze-sluchem-u-dzieci-poradnik-dla-rodzicow

Komentarze (0)

Bernafon Viron 9

Pierwszy aparat słuchowy True Environment Processing firmy Bernafon pozwala użytkownikom zanurzyć się w naturalnym środowisku dźwiękowym i doświadczać dźwięków, które lepiej oddają rzeczywistość. Aparaty polecane ze względu na:

Dźwięk

Mowa

Komfort słyszenia

Styl

Czytaj więcej Bernafon Viron 9