W jaki sposób prawidłowo dobrać aparat słuchowy?

Choć niektórzy mogą nie zdawać sobie z tego sprawy, zmysł słuchu jest kluczowy do prawidłowego funkcjonowania organizmu każdego człowieka. Umożliwia

Choć niektórzy mogą nie zdawać sobie z tego sprawy, zmysł słuchu jest kluczowy do prawidłowego funkcjonowania organizmu każdego człowieka. Umożliwia prawidłowy odbiór i rejestrację dźwięków docierających do nas z otoczenia. Co więcej, umożliwia nam zachowanie prawidłowej równowagi i co równie ważne, pozwala na kontakty z innymi ludźmi. Niestety obecnie coraz większa liczba osób zaczyna skarżyć się na problemy ze słyszeniem. Rozwiązaniem są aparaty słuchowe. W poniższym artykule dowiesz się, czym jest ubytek słuchu i w jaki sposób znaleźć aparat słuchowy dopasowany do Twoich potrzeb. 

Rodzaje ubytków słuchu

Ubytek słuchu powstaje poprzez uszkodzenie komórek rzęsatych w ślimaku. Przyczyny powstawania tego zjawiska są wielorakie. Wpływ mogą mieć uwarunkowania genetyczne, urazy głowy czy przebyte choroby. Bardzo poważną przyczyną powstawania ubytku słuchu jest także długotrwała ekspozycja na zbyt głośne dźwięki, np. zbyt głośne słuchanie muzyki. Stąd też coraz większa liczba młodych osób zaczyna skarżyć się na problemy ze słuchem.

Możemy wyróżnić 3 rodzaje ubytków słuchu:

 • przewodzeniowy ubytek słuchu ‒ powstaje w momencie, gdy dźwięki nie mogą przeniknąć z ucha zewnętrznego do wewnętrznego. Może być spowodowany zablokowaniem kanału słuchowego woskowiną lub uszkodzeniem błony bębenkowej czy kosteczek słuchowych. W większości przypadków posiada formę tymczasową i podlega leczeniu;
 • odbiorczy ubytek słuchu ‒ powstaje w momencie uszkodzenia ucha wewnętrznego lub nerwu słuchowego. Stanowi najczęstszy rodzaj ubytku słuchu i posiada charakter trwały;
 • mieszany ubytek słuchu ‒ powstaje gdy w uchu występuje zarówno ubytek słuchu typu odbiorczego, jak i przewodzeniowego. Możliwe jest wtedy wyleczenie ubytku przewodzeniowego, jednak ubytek odbiorczy nie jest możliwy do wyleczenia.

Rodzaje aparatów słuchowych

Medycynie w dalszym ciągu nie udało się znaleźć sposobu na wyleczenie niedosłuchu i przywrócenie naturalnej zdolności słyszenia. Na szczęście alternatywą są aparaty słuchowe, które skutecznie mogą spowolnić proces utraty słuchu i umożliwić osobom cierpiącym na niedosłuch normalne funkcjonowanie w społeczeństwie.

Warto również zwrócić uwagę na postęp, który dokonał się w dziedzinie aparatów słuchowych. Dzięki niemu nastąpiła m. in. ich miniaturyzacja, która zapewnia pacjentowi komfort psychiczny oraz całkowitą dyskrecję. Co więcej, w nowoczesnych aparatach słuchowych został wyeliminowany problem sprzężenia zwrotnego i towarzyszących mu uciążliwych i nieprzyjemnych pisków.

Obecnie na rynku możemy znaleźć następujące rodzaje aparatów słuchowych:

 • aparaty słuchowe zauszne (klasyczne) ‒ wszystkie części są zespolone w jednej obudowie. Ten rodzaj aparatu umieszczany jest za uchem. Wkładki wykonuje się indywidualnie na podstawie pobranych wycisków;
 • aparaty słuchowe zauszne ze słuchawką w uchu ‒ główne części aparatu są zespolone w jednej obudowie umiejscowionej za uchem, natomiast słuchawka wraz z nałożoną na nią indywidualną wkładką znajduje się bezpośrednio w kanale słuchowym;
 • aparaty słuchowe wewnątrzuszne ‒  umieszczane w całości w uchu, całkowicie wypełniają wgłębienie małżowiny usznej. Aparaty słuchowe wewnątrzuszne nie posiadają dodatkowych elementów ‒ wkładka stanowi obudowę całego aparatu słuchowego;
 • aparaty słuchowe wewnątrzkanałowe ‒ główne części aparatu są umieszczone wewnątrz przewodu słuchowego; jego największą zaletą jest niewidoczność.

Prawidłowy dobór aparatu słuchowego

Właściwy dobór aparatu słuchowego jest kluczowy do jego prawidłowego działania. Decyzji o jego wyborze nigdy nie należy podejmować pochopnie ani bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą. Aparat słuchowy jest nam niezbędny do wykonywania codziennych czynności, pracy, kontaktów z innymi ludźmi, dlatego powinien stanowić integralną część pacjenta.

Wybór aparatu słuchowego należy rozpocząć od badania słuchu. Następnym etapem jest wybór odpowiedniego dla nas urządzenia. W tej sytuacji świetnym rozwiązaniem jest przetestowanie potencjalnego aparatu słuchowego. W wielu punktach protetyki słuchu można je wykonać bezpłatnie. Bezpłatne testowanie aparatów słuchowych jest również możliwe do wykonania z warunkach domowych, co jeszcze bardziej umożliwia nam dokonanie właściwego wyboru, ponieważ możemy dokładnie sprawdzić, jak aparat będzie sprawdzał się w zmiennych warunkach o różnym natężeniu dźwięków. 

Bibliografia:

 1. Analiza rynku, praca zbiorowa pod red. H. Mruk, Warszawa 2003.
 2. Hojan E., Dopasowanie aparatów słuchowych, Łódź 2009.
 3. Ruta A., Czynniki kształtujące decyzje zakupowe nabywców na rynku aparatów słuchowych w Polsce, Poznań 2012.
 4. www.bernafon.pl [dostęp: 17.06.2020]

Bernafon Viron 9

Pierwszy aparat słuchowy True Environment Processing firmy Bernafon pozwala użytkownikom zanurzyć się w naturalnym środowisku dźwiękowym i doświadczać dźwięków, które lepiej oddają rzeczywistość. Aparaty polecane ze względu na:

Dźwięk

Mowa

Komfort słyszenia

Styl

Czytaj więcej Bernafon Viron 9