W jaki sposób dobrać odpowiedni aparat słuchowy w czasach koronawirusa?

Słuch to jeden z 5 zmysłów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu każdego człowieka. Posiada znaczący wpływ nie tylko na nasze

Słuch to jeden z 5 zmysłów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu każdego człowieka. Posiada znaczący wpływ nie tylko na nasze możliwości poznawcze, ale również na to, w jaki sposób funkcjonujemy w świecie, który nas otacza. Zmysł słuchu ma także ogromny znaczenie w kwestii naszych relacji z innymi ludźmi. Niestety w naszym społeczeństwie coraz większa liczba osób skarży się na problemy ze słuchem. W takim przypadku tak naprawdę jedynym skutecznym rozwiązaniem jest aparat słuchowy. Jednak w jaki sposób uzyskać niezbędną pomoc oraz dobrać odpowiedni aparat słuchowy w czasach pandemii COVID-19? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w poniższym artykule.

Niedosłuch ‒ w jaki sposób powstaje?

Niedosłuch to jeden z coraz poważniejszych problemów zdrowotnych XXI wieku. Do jednej z istotnych przyczyn tego, że coraz więcej osób zmaga się z niedosłuchem, zalicza się zmieniającą się sytuację demograficzną, której skutkiem jest m.in. postępujący proces starzenia się społeczeństwa w krajach wysokorozwiniętych.

To jednak nie jedyny powód takiego stanu rzeczy. Choć przez długi czas niedosłuch dotyczył w większości starszej części społeczeństwa, na przestrzeni ostatnich lat zauważa się, że zmagają się z nim coraz młodsze osoby. 

Przyczyny występowania niedosłuchu u coraz młodszej części społeczeństwa mogą być wielorakie. Znaczący wpływ mają czynniki genetyczne, których skutkiem może być tzw. głuchota wrodzona. Bardzo często niedosłuch staje się efektem przebytej choroby (np. grypa, świnka). Może także powstać w przypadku zapalenia ucha środkowego, przebytego urazu głowy, działania wysokiego ciśnienia (nurkowanie), a nawet poprzez zatkanie zewnętrznego przewodu słuchowego woskowiną lub ciałem obcym. Aby nie dopuścić do takiej sytuacji, niezbędne jest przestrzeganie wszelkich zasad higieny osobistej.

Wszechobecny hałas

Na przestrzeni XX oraz XXI wieku można zaobserwować ogromny postęp technologiczny, który dokonał się w wielu aspektach naszego życia. Rozbudowa infrastruktury miast i towarzyszący jej hałas niestety nie wpływają korzystnie na ochronę naszego słuchu. Kolejną przyczyną występowania niedosłuchu u coraz młodszych osób jest nieprzestrzeganie zasad higieny słuchu ‒ słuchanie głośnej muzyki przez niewielkie słuchawki, które umieszcza się we wnętrzu ucha, może trwale uszkodzić nasz słuch.

Aparat słuchowy ‒ pomoc dla niedosłyszących

Choć medycyna XXI wieku stoi na o wiele wyższym poziomie niż np. 50 lat temu, wyleczenie niedosłuchu lub głuchoty nie jest możliwe. Jednak dzięki rozwojowi technologicznemu istnieją rozwiązania, które skutecznie potrafią spowolnić stopniową utratę słuchu. 

Jednym z nich są aparaty słuchowe. Ich ciągłe udoskonalanie mające na celu poprawę komfortu fizycznego i psychicznego pacjenta sprawiło, że może on znaleźć model aparatu całkowicie dopasowany do swoich potrzeb oraz preferencji.

Mobilny protetyk słuchu w czasach koronawirusa

Odpowiedni dobór aparatu słuchowego jest kluczowy, aby korzystanie z niego przynosiło efekty, jakich oczekuje pacjent. Dlatego też dobór właściwego aparatu należy rozpocząć od badania słuchu. Kolejnym etapem jest pobranie prawidłowego wycisku ucha, na którego podstawie wykonywana jest wkładka douszna. Jeśli zostanie ona wykonana w sposób nieprawidłowy, będzie to wiązać się z problemami w działaniu aparatu słuchowego.

Niestety, w obliczu pandemii koronawirusa, jaka panuje na całym świecie, w tym również w Polsce, bezpośrednie udanie się do gabinetu protetyki słuchu może być niemożliwe, a nawet niebezpieczne, szczególnie dla osób w podeszłym wieku.

Na szczęście istnieje skuteczne rozwiązanie tego problemu. Coraz większa liczba gabinetów protetyki słuchu w Polsce oferuje wizyty w domu z dojazdem do pacjenta. To idealne rozwiązanie dla osób starszych, które znajdują się w grupie ryzyka zakażenia. W trakcie takiej wizyty można liczyć na dokładne zbadanie naszego słuchu oraz przetestowanie potencjalnego aparatu słuchowego.

Pamiętajmy, że bezpieczeństwo nasze, ale także innych osób w obecnych czasach jest priorytetowe.

Bibliografia:

  1. Analiza rynku, praca zbiorowa pod red. H. Mruk, Warszawa 2003.
  2. Aspekty medyczne, psychologiczne, socjologiczne i ekonomiczne starzenia się ludzi w Polsce, pod red. A. Mossakowska, A. Więcek, P. Błędowski, Poznań 2012.
  3. Ruta A., Czynniki kształtujące decyzje zakupowe nabywców na rynku aparatów słuchowych w Polsce, Poznań 2012.
  4. www.bernafon.pl [dostęp: 15.06.2020]

Bernafon Viron 9

Pierwszy aparat słuchowy True Environment Processing firmy Bernafon pozwala użytkownikom zanurzyć się w naturalnym środowisku dźwiękowym i doświadczać dźwięków, które lepiej oddają rzeczywistość. Aparaty polecane ze względu na:

Dźwięk

Mowa

Komfort słyszenia

Styl

Czytaj więcej Bernafon Viron 9