Symptomy utraty słuchu

  Organizm człowieka jest tak skonstruowany, że niestety nie zawsze wysyła do naszego mózgu sygnały o zmianach w nim zachodzących.

 

Organizm człowieka jest tak skonstruowany, że niestety nie zawsze wysyła do naszego mózgu sygnały o zmianach w nim zachodzących. Z jednej strony jest to fascynujące, ale z drugiej – niepokojące.

Dlatego tak ważne są okresowe badania, które lekarze zalecają przeprowadzać co jakiś czas. Mimo iż czujemy, że wszystko z nami w porządku, może okazać się, że wyniki powiedzą co innego, a wtedy konieczna będzie wizyta u lekarza, aby te zaszłe zmiany wyleczyć lub poprawić.

Taka sama sytuacja ma miejsce, gdy mówimy o narządzie słuchu u człowieka. Nie od razu dostrzeżemy wszystkie zmiany zachodzące w uszach, a szczególnie chodzi tu o pogorszenie jednego z pięciu zmysłów.

Objawy utraty słuchu – na co zwracać uwagę?

Wszystko zależy od konkretnego przypadku. Niektórzy mogą od razu zauważyć znaczące zmiany zachodzące w uszach, a które okażą się pogorszeniem słuchu. Może to być na przykład ból ucha, który od razu da nam sygnał, że niekoniecznie wszystko jest w porządku i warto byłoby udać się do specjalisty w celu zbadania naszych uszu.

Oprócz tego mogą być to problemy z ciśnieniem w jednym lub obu uszach lub charakterystyczne “dzwonienie”. W takich wypadkach organizm wysyła nam sygnały i łatwiej się zorientować w ewentualnych problemach.

A co jeśli nasz organizm nie informuje nas o tym, że nie jesteśmy już takim okazem zdrowia, jak miało to miejsce jeszcze nie tak dawno temu? Człowiek jest taką istotą, która nie lubi, gdy coś dzieje się z jego ciałem i bardzo często wszelkie objawy pogorszenia jego stanu zdrowia są kwitowane słowami: “przecież nic mi nie jest”, “spokojnie, nic mi nie będzie, jestem zdrowy”.

Rzeczywistość bywa wielu przypadkach zupełnie odmienna. Niestety czasem nie zauważymy pogorszenia naszego słuchu dlatego, że ubytek nie jest tak duży. Co nie znaczy, że go nie ma. Jeśli organizm nie wysyła nam powiadomień, to może to zrobić… otoczenie.

Objawami utraty słuchu mogą być:

– prośba do rozmówcy, aby powtórzył nam to, co do nas mówi

– pogłaśnianie telewizora, radia czy telefonu komórkowego w czasie rozmowy

– trudności ze zrozumieniem naszego rozmówcy

– zawroty głowy

Jak leczyć?

Powyższe objawy mogą być (a raczej na pewno są), że następuje u nas ubytek słuchu. Wtedy niezbędna będzie wizyta u specjalisty, który zbada nasz narząd słuchu i ewentualnie poleci jego leczenie. Jeśli ubytek ten jest na tyle znaczny – lekarz może zalecić nam kupno aparatu słuchowego.

W renomowanych sklepach z aparatami słuchowymi będziemy mogli liczyć na konsultacje z protetykiem i bezpłatne badanie słuchu, a po tym badaniu pomoc i fachowe doradztwo przy wyborze jak najlepszego dla nas aparatu słuchowego.

Bernafon Viron 9

Pierwszy aparat słuchowy True Environment Processing firmy Bernafon pozwala użytkownikom zanurzyć się w naturalnym środowisku dźwiękowym i doświadczać dźwięków, które lepiej oddają rzeczywistość. Aparaty polecane ze względu na:

Dźwięk

Mowa

Komfort słyszenia

Styl

Czytaj więcej Bernafon Viron 9