fbpx

Jak sprawdzić, czy ma się słuch muzyczny?

Kto nigdy nie śpiewał pod prysznicem? Albo w samochodzie w drodze do pracy? Niejedna kobieta marzyła w młodości o karierze

Kto nigdy nie śpiewał pod prysznicem? Albo w samochodzie w drodze do pracy? Niejedna kobieta marzyła w młodości o karierze gwiazdy muzyki. Karaoke w grupie przyjaciół to też bardzo fajny sposób na spędzenie wolnego czasu. Śpiewać każdy może, ale nie każdy ma słuch muzyczny. Mieć słuch muzyczny – co to w ogóle znaczy i jak sprawdzić, czy możemy się nim pochwalić?

Najprościej rzecz ujmując, słuch muzyczny to nic innego jak umiejętność rozpoznawania przez człowieka barw, wysokości i liczby dźwięków, a także jego głośności. Niestety nie każdy z nas może pochwalić się słuchem muzycznym, bo nie jest to cecha wrodzona, ale bardzo wielu z nas może taką umiejętność posiąść. Jak sprawdzić, czy czeka nas sporo nauki czy mamy do poprawienia jedynie parę elementów?

Test na słuch muzyczny

Jeśli słyszymy w radiu, telewizji czy gdziekolwiek jakiś utwór i jesteśmy w stanie odtworzyć jego melodię w myślach, to znaczy, że nie jest z nami tak źle i nie stoimy na straconej pozycji. Rzecz w tym, aby utwór ten odtworzyć prawidłowo – z zachowaniem wysokości dźwięków chociażby.

Niepoprawne, niedoskonałe powtarzanie słyszanych dźwięków nazywamy potocznie fałszowaniem. Większość ludzi, która fałszuje, nie może pochwalić się słuchem muzycznym. Jest to oczywiste. Jeśli śpiewamy i nie mamy świadomości, że fałszujemy, to znaczy, że z naszym słuchem muzycznym nie jest najlepiej. Najczęściej uświadamiają nas o tym inne osoby, bo nam wydaje się, że wszystko jest z naszym słuchem w porządku.

  • Fałszujesz i wiesz, że fałszujesz? W porządku.
  • Fałszujesz, ale nie wiesz, że fałszujesz? Nieciekawie.

Jeśli jednak fałszujemy, nie potrafimy powtórzyć słyszanej melodii w takiej formie, w jakiej powinniśmy ją powtórzyć, ale o tym wiemy i mamy tego świadomość, to znaczy, że nie jest z nami tak źle i pewnych nawyków możemy się oduczyć i przestać fałszować. Dotyczy to ludzi, którzy chcą śpiewać zawodowo – łatwiej nauczyć się słuchu muzycznego mając świadomość popełnianych błędów. Można to sprawdzić na kilka sposobów. 

  • Puść jakąś melodię i zobacz, czy jesteś w stanie ją powtórzyć
  • Porównaj dwie melodie i odpowiedz na pytanie, czy są one takie same
  • Sprawdź, ile instrumentów gra w danym momencie
  • W którym momencie dźwięki są wyższe, a w którym niższe
  • Poproś kogoś o wyklaskanie jakiegoś rytmu i spróbuj to powtórzyć

Jeśli spełniamy kilka z tych warunków, to istnieje spore prawdopodobieństwo, że możemy swój słuch muzyczny kształcić, aby w przyszłości osiągnąć zadowalające efekty.

Każdy, kto nie ma słuchu muzycznego fałszuje, ale nie każdy kto fałszuje, nie ma słuchu muzycznego. To ważna zasada i warto o niej pamiętać.

Kształcenie od najmłodszych lat

Łatwiejszą drogę do uzyskania słuchu muzycznego mają ludzie, którzy od najmłodszych lat mieli styczność z muzyką na przykład w domu lub w najbliższym otoczeniu. Dzieci muzyków lub osób muzycznie wykształconych zazwyczaj mogą poszczycić się słuchem muzycznym. Nie musieli go ćwiczyć, bowiem przebywanie w środowisku, w którym muzyka jest ważnym elementem, samoistnie wykształciło u nich procesy odpowiedzialne za odpowiedni słuch muzyczny.

Warto więc zadbać o odpowiednią muzyczną edukację dziecka. Nie musi to być od razu nauka gry na jakimś instrumencie, ale zaznajomienie i oswojenie go z muzyką. Nawet jeśli nasze dziecko w przyszłości nie będzie zawodowym muzykiem czy śpiewakiem, to będzie mogło cieszyć się i muzyką, i śpiewem.

Komentarze (0)

Bernafon Viron 9

Pierwszy aparat słuchowy True Environment Processing firmy Bernafon pozwala użytkownikom zanurzyć się w naturalnym środowisku dźwiękowym i doświadczać dźwięków, które lepiej oddają rzeczywistość. Aparaty polecane ze względu na:

Dźwięk

Mowa

Komfort słyszenia

Styl

Czytaj więcej Bernafon Viron 9