fbpx

Jaki aparat słuchowy będzie najlepszy?

Aparaty słuchowe przeszły długą drogę, zanim postęp technologiczny sprawił, że osiągnęły dzisiejszy poziom zaawansowania. Aktualne mamy dostęp do urządzeń wyposażonych

Aparaty słuchowe przeszły długą drogę, zanim postęp technologiczny sprawił, że osiągnęły dzisiejszy poziom zaawansowania. Aktualne mamy dostęp do urządzeń wyposażonych w różnorodne funkcje, które mogą znacząco ułatwić życie osób z niedosłuchem. Żeby jednak aparat słuchowy rzeczywiście spełniał swoje zadanie, musi być w pełni dopasowany do potrzeb użytkownika. Jak dobrać właściwy sprzęt?

Aparat słuchowy a wiek użytkownika

Protetyka słuchu jest w dużej mierze uzależniona od tego, ile lat ma pacjent z niedosłuchem. Wady słuchu można wykryć już na bardzo wczesnym etapie, dzięki czemu zaledwie kilkuletnie dzieci mogą już korzystać z zaawansowanych aparatów bądź implantów ślimakowych. Ma to zresztą fundamentalne znaczenie dla rozwoju, nie tylko mowy, ale także umiejętności interpersonalnych, a nawet zdolności ruchowych. Dziecko z niedosłuchem, które nie zostało zdiagnozowane, nie będzie nadążało za rówieśnikami, co przełoży się nie tylko na wyniki nauki w szkole, ale również na jego rozwój intelektualny oraz na kontakty z innymi maluchami.

Inną grupą, u której metody protetyki słuchu są niezwykle istotne, są osoby starsze po 60. roku życia. Badania wykazały, że w przypadku takich pacjentów dużo lepiej może sprawdzić się właśnie wspomniany implant ślimakowy, ponieważ korzystanie z aparatu słuchowego może wiązać się z pewnymi ograniczeniami. Jeśli jednak senior chciałby nosić aparat, to zdecydowanie najlepiej wybrać model obsługiwany ręcznie. Osoba starsza niekoniecznie poradzi sobie z urządzeniem skomplikowanym technologicznie, obsługiwanym. np. poprzez aplikację w smartfonie.
Dopasowanie aparatu słuchowego do użytkownika to pierwszy krok do sukcesu. Ważne jest także edukowanie pacjentów z zakresu protetyki słuchu oraz tego, jak dbać o swój aparat. Dzięki temu można osiągnąć znacznie lepsze efekty.

Aparat słuchowy niewidzialny czy nie?

Osoby niedosłyszące często stykają się ze stygmatyzacją i niezrozumieniem społeczeństwa. Zdarza się, że próbują one kamuflować fakt, że posiadają wadę słuchu, żeby nie być ocenianym przez pryzmat niepełnosprawności. Wstyd związany z noszeniem aparatu może sprawić, że osoba go potrzebująca zrezygnuje z takiego rozwiązania, co niestety znacząco odbija się na jakości życia.

Odpowiedzią na takie potrzeby mogą być aparaty słuchowe wewnątrzuszne oraz wewnątrzkanałowe. Szczególnie te ostatnie, dzięki temu, że są w całości umieszczane w przewodzie słuchowym, nie są widzialne dla ludzi z najbliższego otoczenia. Znacznie łatwiej przyzwyczaić się wówczas do noszenia aparatu. Trzeba jednak mieć na uwadze, że takie urządzenia są zwykle obsługiwane zdalnie, zdarza się, że nie ma w ogóle możliwości manualnej zmiany ustawień. Dlatego osoby starsze mogą bardziej polubić się z tradycyjnymi aparatami zausznymi.

Nowoczesne aparaty słuchowe – korzyści

Obecne aparaty słuchowe są wyposażone w zaawansowaną technologię cyfrową. Nowoczesne baterie są znacznie bardziej wytrzymałe, a dodatkowe funkcje i udogodnienia sprawiły, że życie z niedosłuchem stało się znacznie łatwiejsze. Zanim więc zdecydujemy się na jakieś urządzenie, warto zapoznać się z nadprogramowymi korzyściami, dzięki którym możemy znacząco zniwelować przykre konsekwencje wady słuchu.

  • Możliwość połączenia aparatu z telefonem bądź tabletem – może się to okazać szczególnie przydatne dla osób, którym zależy na jak największej dyskrecji. Sterowanie aparatem słuchowym ze smartfona jest bardzo wygodne, dodatkowo możemy swobodnie słuchać muzyki na wybranym sprzęcie bądź oglądać filmy.
  • Programy dopasowane do sytuacji – aparat można zaprogramować w taki sposób, by dopasował odbieranie dźwięku do sytuacji, w jakiej się znajdujemy. W ten sposób chociażby wybranie się na koncert będzie przyjemniejsze, ponieważ dostosujemy urządzenie do warunków panujących na sali koncertowej;
  • Redukcja szumów i echa – wiele osób skarży się, że tani aparat słuchowy piszczy bądź nie blokuje w żaden sposób szumów pochodzących z otoczenia. Nowoczesne aparaty znakomicie radzą sobie z takim problemem, a dodatkowo likwidują efekt pogłosu;
  • Różnorodna kolorystyka i design – nawet zauszny i doskonale widoczny aparat słuchowy może wyglądać bardzo dobrze. Ich budowa jest niezwykle zgrabna, na dodatek mamy coraz szerszy wybór pod względem kolorów.

 

Bibliografia
1. Wiśniewska B., Dzieci z wadą słuchu – specjalne potrzeby edukacyjne [w:] Tożsamość społeczno-kulturowa głuchych, pod red. E. Woźnickiej, 2007.
2. Korzon A., Wpływ warunków akustycznych na odbiór słuchowy u dzieci z wadą słuchu, „Audiofonologia” 2001, t. XX.
3. Witczak P., Olejniczak D., Skonieczna J., Ocena jakości życia przed i po protezowaniu narządu słuchu, „Journal Education. Health and Sport” 2016, nr 6.
4. Protetyka słuchu, pod red. E. Hojana, Poznań 2017.
5. Pietralik I., Łagan S., Aparaty słuchowe a implanty słuchu. Stan obecny i perspektywy rozwoju, „Aktualne Problemy Biomechaniki” 2011, nr 5.
6. Pietruszewska W., Jeruzal J., Durko M. i inni, Jakość życia i korzyści ze stosowania aparatów słuchowych u pacjentów >60 r.ż. w procesie kwalifikacji do leczenia implantami słuchowymi, „Otorynolaryngologia” 2015, nr 14.
7. bernafon.pl.

Komentarze (0)

Bernafon Viron 9

Pierwszy aparat słuchowy True Environment Processing firmy Bernafon pozwala użytkownikom zanurzyć się w naturalnym środowisku dźwiękowym i doświadczać dźwięków, które lepiej oddają rzeczywistość. Aparaty polecane ze względu na:

Dźwięk

Mowa

Komfort słyszenia

Styl

Czytaj więcej Bernafon Viron 9