fbpx

Jak dbać o aparat słuchowy?

Niedosłuch to poważny problem zdrowotny, z którym zmaga się znaczna część społeczeństwa. Chociaż medycyna oraz technologia znajdują się na o

Niedosłuch to poważny problem zdrowotny, z którym zmaga się znaczna część społeczeństwa. Chociaż medycyna oraz technologia znajdują się na o wiele bardziej zaawansowanym poziomie niż kilkanaście lat temu, wyleczenie niedosłuchu do tej pory nie jest możliwe. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na spowolnienie tego procesu, do których z powodzeniem można zaliczyć aparaty słuchowe. Ich ciągle udoskonalanie sprawiło, że wiele osób cierpiących na niedosłuch może bez przeszkód cieszyć się życiem i realizować zawodowo. W poniższym artykule dowiesz się, jak czyścić swój aparat słuchowy, aby jego praca była zawsze efektywna.

Aparat słuchowy ‒ niezastąpiony w walce z niedosłuchem

Aparat słuchowy jest niewielkim urządzeniem elektronicznym zasilanym za pomocą baterii. Mogą z niego korzystać osoby posiadające niedosłuch od stopnia lekkiego do głębokiego. Dzięki dużemu postępowi technologii nastąpiła ich miniaturyzacja, a co za tym idzie, zapewnienie jeszcze większego komfortu użytkownikowi. Wiele z dostępnych na rynku aparatów słuchowych posiada niewielkie rozmiary, przez co stają się praktycznie niezauważalne przez inne osoby. 

Aparat słuchowy to skuteczne i bezpieczne rozwiązanie dla osób, które zmagają się z niedosłuchem. Jego odpowiedni dobór przy pomocy protetyka słuchu lub lekarza laryngologa może skutecznie przeciwdziałać postępowi niedosłuchu.

Budowa aparatu słuchowego                             

Zanim przejdziemy do tego, w jaki sposób dbać i czyścić aparat słuchowy, warto zapoznać się z nazewnictwem poszczególnych elementów jego budowy. Oczywiście na rynku dostępna jest bardzo duża liczba aparatów słuchowych, które mogą różnić się funkcjami i udogodnieniami, jednak pewne elementy budowy w każdym modelu pozostają niezmienne:

  • mikrofon ‒ rejestruje dźwięki z otoczenia, zamienia je na sygnał elektryczny, a następnie przekazuje go do wzmacniacza aparatu;
  • wzmacniacz ‒  bardzo ważna część każdego aparatu słuchowego. Jego zadaniem jest wzmacnianie dźwięków, aby skutecznie poprawić jakość słyszenia u osoby niedosłyszącej. W jego przypadku istotne jest odpowiednie dopasowanie dźwięku do dynamiki słyszenia, aby nie powodował on dyskomfortu u osoby niedosłyszącej;
  • słuchawka ‒ niewielki głośnik aparatu, którego zadaniem jest doprowadzanie dźwięku przez wkładkę douszną w przypadku aparatów zausznych lub bezpośrednio do ucha w aparatach wewnątrzusznych;
  • bateria ‒ umieszcza się ją w specjalnym pojemniku. Jej zadaniem jest dostarczanie energii niezbędnej do prawidłowego działania aparatu. Baterie są dostępne w wielu rozmiarach. Wymiana zużytej baterii nie sprawia trudności i można wykonać tę czynność samodzielnie.

Jak dbać o aparat słuchowy ‒ przydatne wskazówki

Aby praca aparatu słuchowego była efektywna i mógł on służyć nam jak najdłużej, warto pamiętać o kilku wskazówkach.

Oprócz regularnego czyszczenia, bardzo ważne jest, aby chronić aparat słuchowy przed wilgocią. Nie zaleca się noszenia aparatu słuchowego w przypadku silnych opadów deszczu. Ponadto, jeżeli np. ze względu na swoją pracę musisz przebywać w pomieszczeniach, w których panuje duża wilgotność, pamiętaj o regularnym suszeniu aparatu słuchowego. Bardzo ważne jest, aby przed rozpoczęciem suszenia wyciągnąć z niego baterię i korzystać ze specjalnego zestawu do tej czynności. Nigdy nie susz aparatu słuchowego za pomocą suszarki i sprzętów o podobnym zastosowaniu.

Jeśli korzystasz z lakieru do włosów lub innych kosmetyków do stylizacji lub pielęgnacji włosów, pamiętaj aby przed ich aplikacją zdjąć aparat. Mogą one spowodować jego uszkodzenie. Przed jego ponownym założeniem odczekaj kilka minut, aby mieć pewność, że zaaplikowany kosmetyk wysechł.

Bardzo ważne jest chronienie aparatu słuchowego przed działaniem skrajnych temperatur. Pamiętaj, aby nigdy nie pozostawiać aparatu słuchowego w rozgrzanych samochodzie.

Czyszczenie aparatu słuchowego

By wyczyścić urządzenie, postępuj zgodnie z tymi wskazówkami:

  • przed rozpoczęciem czynności pamiętaj o założeniu rękawiczek ochronnych oraz wyjęciu baterii;
  • powierzchnię zausznych aparatów słuchowych czyść za pomocą wilgotnych chusteczek bez alkoholu (ten rodzaj aparatów pokryty jest hydrofobową powłoką, wrażliwą na alkohol); do czyszczenia powierzchni aparatów wewnątrzusznych możesz użyć chusteczek każdego rodzaju;
  • pamiętaj, aby unikać nadmiaru wody, która może uszkodzić aparat;
  • po zakończonym czyszczeniu pozostaw aparat do wyschnięcia na około godzinę i dokładnie umyj ręce.

 

Bibliografia:

  1. Hojan E., Protetyka słuchu, pod red.: tegoż, Poznań 2017.
  2. Hojan E., Dopasowanie aparatów słuchowych, Łódź 2009.
  3. Pietralik I., Łagan S., Aparaty słuchowe a implanty słuchu. Stan obecny i perspektywy rozwoju, w: Aktualne problemy biomechaniki, pod red. Michnik R., Zabrze 2011.
  4. www.bernafon.pl [dostęp: 21.05.2020].

Komentarze (0)

Bernafon Viron 9

Pierwszy aparat słuchowy True Environment Processing firmy Bernafon pozwala użytkownikom zanurzyć się w naturalnym środowisku dźwiękowym i doświadczać dźwięków, które lepiej oddają rzeczywistość. Aparaty polecane ze względu na:

Dźwięk

Mowa

Komfort słyszenia

Styl

Czytaj więcej Bernafon Viron 9