fbpx

Jak czyścić aparat słuchowy?

  Aparat słuchowy jest tego typu urządzeniem, które choć bardzo zaawansowane technologicznie, to spełnia rolę produktu codziennego użytku. Od momentu

 

Aparat słuchowy jest tego typu urządzeniem, które choć bardzo zaawansowane technologicznie, to spełnia rolę produktu codziennego użytku. Od momentu zakupu aparatu słuchowego jego użytkownik nie rozstaje się z nim na krok. Urządzenie to służy mu w każdych warunkach, o każdej porze, więc jego wytrzymałość również musi być na odpowiednio wysokim poziomie.

Kwestię higieny aparatu słuchowego podnosiliśmy w naszych publikacjach niejednokrotnie. Teraz chcemy zająć się problemem czyszczenia aparatu słuchowego, które jest kluczową kwestią w kontekście zadowalającej pracy i komfortu jego użytkownika.

Czyszczenie aparatu słuchowego

Aparat słuchowy nie jest urządzeniem, które kupujemy co pół roku, gdy tylko poprzednia wersja się zużyje lub wyjdzie całkiem nowy model. To urządzenie, które ma nam służyć co najmniej kilka lat. Tak zapewniają producenci aparatów i tak też jest w rzeczywistości. Ale długość życia i poprawnej pracy aparatu zależy też od nas samych i tego, jak będziemy o niego dbać. W końcu nawet najbardziej zaawansowany i najnowocześniejszy sprzęt może mieć poważne konsekwencje w przypadku niedbałości o tak ważny przecież dla osób niesłyszących sprzęt.

Zanim przejdziemy do tego, jak czyścić aparat, to zaznaczymy, iż bardzo ważne jest, aby na higienę aparatu poświęcić kilka chwil codziennie. Każdy dzień bez czyszczenia i sprawdzenia stanu aparatu może prowadzić do uszkodzenia jego podzespołów i filtrów.

Wosk, woda, pot

Aparat słuchowy ze względu na swoje przeznaczenie i funkcje jest w stałym kontakcie z ciałem człowieka. Ciało oddziałuje w przeróżny sposób, zależnie od otoczenia i pogody. Największym wrogiem aparatu słuchowego jest wilgoć, którą wydziela nasze ciało w ciągu dnia. W związku z tym trzeba koniecznie dbać o systematyczne usuwanie woskowiny z uszu. W przeciwnym razie aparat słuchowy może zacząć gorzej działać. Wiele aparatów posiada również filtr do ochrony przed woskowiną i te filtry również trzeba systematycznie sprawdzać i czyścić.

Jeśli chodzi o sam aparat warto codziennie przecierać go specjalną ściereczką. Należy pamiętać, iż przed tą operacją trzeba dokładnie umyć ręce, aby nic niepożądanego nie przedostało się do aparatu. Również dobrze mieć podłożone pod aparat jakiś miękki materiał, aby nie narazić się na przypadkowy upadek aparatu podczas czyszczenia. Po czyszczeniu aparat trzeba koniecznie osuszyć.

Nie zaszkodzi również regularnie sprawdzać aparatu słuchowego i jego stanu u swojego protetyka słuchu, który dokładnie zna model i może ocenić stopień jego sprawności. Nie muszą to być częste wizyty, ale wizyta u specjalisty w tym zakresie na przykład raz w miesiącu nie zaszkodzi, a tylko pomoże w tym, żeby nasze urządzenie służyło nam jak najdłużej.

Z aparatem tak jak z każdym urządzeniem – jeśli o niego dbamy, ten będzie służył nam jak najdłużej. Jeśli potraktujemy kwestię higieny po macoszemu, możemy nie tylko pogorszyć stan aparatu, ale też zrobić niedźwiedzią przysługę swoim uszom. Podstawą dobrego słyszenia jest czysty, zadbany i sprawnie działający aparat.

Komentarze (0)

Bernafon Viron 9

Pierwszy aparat słuchowy True Environment Processing firmy Bernafon pozwala użytkownikom zanurzyć się w naturalnym środowisku dźwiękowym i doświadczać dźwięków, które lepiej oddają rzeczywistość. Aparaty polecane ze względu na:

Dźwięk

Mowa

Komfort słyszenia

Styl

Czytaj więcej Bernafon Viron 9