fbpx

Internetowy test słuchu

„Możesz powtórzyć?”, „Co mówisz?” – jeśli coraz częściej zadajemy takie pytania, mając trudności w zrozumieniu wypowiedzi osoby, z którą rozmawiamy,

„Możesz powtórzyć?”, „Co mówisz?” – jeśli coraz częściej zadajemy takie pytania, mając trudności w zrozumieniu wypowiedzi osoby, z którą rozmawiamy, jest to niestety powód do niepokoju. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że cierpimy na jakąś wadę słuchu, która wymagałaby leczenia, a przede wszystkim noszenia aparatu słuchowego. Upewnić się możemy, wykonując krótki, internetowy test słuchu.

Konsekwencje ignorowanego niedosłuchu

Według statystyk, mniej więcej 12% ludzi na całym świecie boryka się z problemami ze słuchem – w Polsce jest to aż ok. 40% populacji.

Niewykryta wada słuchu może nieść za sobą przykre konsekwencje przede wszystkim w przypadku dzieci. Może naturalnie pociągnąć za sobą trudności w rozwijaniu mówienia, a także zaważyć na wynikach nauki w szkole.

Niedosłuch występuje najczęściej w grupie osób po 60. roku życia. Znacząco przekłada się to na codzienne funkcjonowanie. Niedosłyszące, starsze osoby mogą mieć problemy z rozumieniem mowy szczególnie w sytuacjach o dużym natężeniu hałasu. Zdarza się przekręcanie wyrazów czy trudności podczas załatwiania podstawowych spraw na poczcie lub w banku. Życie może ułatwić dopiero dopasowanie odpowiedniego aparatu słuchowego.

Niezdiagnozowana wada słuchu u człowieka w każdym wieku to przede wszystkim problemy z komunikacją. Może się to znacząco odbić również na naszym życiu zawodowym, szczególnie gdy doskonały słuch jest bezpośrednio związany z naszymi kompetencjami i wykonywaniem codziennych obowiązków.

Niedosłuch wymaga interwencji lekarza

Istnieją różne rodzaje wad słuchu, dlatego kluczowe jest postawienie prawidłowej diagnozy. Problem ze słuchem może być wynikiem m.in. wady wrodzonej, choroby i uszkodzenia okołoporodowego, stanami zapalnymi (szczególnie ucha środkowego i trąbki słuchowej) czy też przerostem migdałka.

Niestety Polska należy do krajów, gdzie notuje się najmniejszy współczynnik osób z niedosłuchem, które noszą aparat słuchowy. Najprawdopodobniej jest to spowodowane wstydem wiążącym się ze stygmatyzacją niedosłyszących. Często zatem, nawet po zdiagnozowaniu, decydujemy się na lekceważenie problemów ze słuchem. Staramy się to maskować, ponieważ obawiamy się, że aparat słuchowy będzie przyciągał zbytnią uwagę.

Test słuchu w internecie? Jak najbardziej

Na stronie https://www.bernafon.pl/hearingtest znajdziemy szybki, prosty test, który pozwoli nam na określenie, czy rzeczywiście mamy się o co martwić. Całość polega na udzieleniu odpowiedzi na kilka pytań oraz, przy pomocy słuchawek, na zbadaniu odbioru różnych dźwięków.

Warto pamiętać, że internetowy test słuchu nie zastąpi kompleksowych badań lekarskich. Jeśli podejrzewamy u siebie niedosłuch, koniecznie trzeba się wybrać do lekarza specjalisty, ponieważ to on właściwie oceni stopień ewentualnej wady i zaproponuje właściwy sposób działania. Później protetyk słuchu musi dopasować dla nas aparat, jeśli faktycznie będzie nam niezbędny.

Test słuchu wykonywany w internecie może być pierwszym krokiem do postawienia prawidłowej diagnozy, a przede wszystkim do zwalczenia wstydu przed noszeniem aparatu słuchowego.  

Bibliografia

  1. Kurkowska, M. Cybulski, A. Łobaczuk-Sitnik, E. Krajewska-Kułak, Jakość życia osób w podeszłym wieku z zaburzeniami słuchu, „Gerontologia Polska” 2018, nr 26.
  2. Skrzypek, A. Sekula, M.B. Deryło, J. Kuśmierczyk, M. Talar, Ocena niedosłuchu u osób powyżej 60. roku życia korzystających z aparatów słuchowych, „Otolaryngologia Polska” 2014, nr 68.
  3. Frankowska, Jakość życia dzieci i młodzieży z wadą słuchu, Poznań 2014.
  4. Pietralik, S. Łagan, Aparaty słuchowe a implanty słuchu. Stan obecny i perspektywy rozwoju, „Aktualne Problemy Biomechaniki” 2011, nr 5.
  5. Bartosiewicz-Żegota, Ucho i słuch, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Tłuszczu.
  6. https://www.mp.pl/pacjent/otolaryngologia/aktualnosci/158441,lekcewazony-niedosluch
  7. https://www.mp.pl/pacjent/aktualnosci/128557,ponad-40-polakow-ma-wade-sluchu

Komentarze (0)

Bernafon Viron 9

Pierwszy aparat słuchowy True Environment Processing firmy Bernafon pozwala użytkownikom zanurzyć się w naturalnym środowisku dźwiękowym i doświadczać dźwięków, które lepiej oddają rzeczywistość. Aparaty polecane ze względu na:

Dźwięk

Mowa

Komfort słyszenia

Styl

Czytaj więcej Bernafon Viron 9