Gdy zauważamy, że coś niedobrego dzieje się z naszym słuchem, udajemy się do specjalisty na badanie słuchu. Lekarz po badaniu ocenia stan naszego narządu słuchu i postanawia, co dalej. Słuch jest o tyle specyficznym zmysłem, że nie da się go wyleczyć w sposób, w jaki można poradzić sobie z niektórymi schorzeniami. Najkrócej mówiąc: nie da się słuchu wyleczyć, przepisując antybiotyk w tabletkach. Co wtedy?
Najpierw aparat, potem implant
Medycyna naszych czasów radzi sobie z problemami ze słuchem całkiem nieźle. To nie jest tak, że jak nie da się wyleczyć niedosłuchu, nie znaczy to, że nie można pomóc ludziom na niego cierpiącym. Prawdą jest też to, że słuchu nie można naprawić w jakikolwiek sposób. Nie można ubytku słuchu cofnąć do poprzedniego, zadowalającego stanu. Jeśli zlekceważymy pierwsze objawy problemów ze słuchem, może nie być kolorowo.
Tak jak wspomnieliśmy na początku – to, że nie można słuchu naprawić, nie znaczy, że za pomocą urządzeń medycznych nie można naszego narządu wspomagać. Do tego służą właśnie aparaty słuchowe oraz implanty. Kiedy możemy decydować się na aparat, a kiedy na implant słuchowy?
Aparat słuchowy jest pierwszym „kołem ratunkowym” w przypadku rozpoczynających się problemów ze słuchem. Jeśli są one na tyle dokuczliwie, że coraz trudniej jest nam uczestniczyć w życiu codziennym – wtedy lekarz może polecić nam zakup aparatu słuchowego.
Czynników wpływających na pogarszanie się słuchu jest naprawdę wiele i wielokrotnie o nich wspominaliśmy w naszych artykułach. Jednym z nich jest… starość. Choćbyśmy nie wiadomo co robili i jak się starali, narząd słuchu po prostu się „zużywa” i na ten moment nic nie można na to poradzić.
Jeśli problemy ze słuchem nam się pogłębiają i możemy mówić już nie o niedosłuchu, a o częściowej głuchocie, wtedy lekarz może zaproponować nam wszczepienie implantu. Krótko mówiąc – na implant słuchowy zdecydować się możemy wtedy, gdy „zwykłe” aparaty słuchowe nie dają już zadowalających nas efektów.
Zakładanie implantu wiąże się oczywiście z zabiegiem, nie jest to sprawa tak prosta jak w przypadku aparatu słuchowego, gdzie idziemy do sklepu i po konsultacji z lekarzem decydujemy się na wybrany model aparatu. Implant dotrze tam, gdzie nie docierają osiągnięcia medycyny zaimplementowane w aparacie słuchowym. Najważniejsze w tym wszystkim jest jednak nasze zaangażowanie. Im szybciej udamy się z problemami do specjalisty, tym większa szansa na naszą komfortową codzienność. Czy to z aparatem, czy z implantem.