Dlaczego aparaty słuchowe są takie drogie?

  Słuch. Jeden z najpiękniejszych zmysłów człowieka, ale jednocześnie jeden z najbardziej skomplikowanych narządów. Ktoś, kto zmuszony jest zakupić aparat

 

Słuch. Jeden z najpiękniejszych zmysłów człowieka, ale jednocześnie jeden z najbardziej skomplikowanych narządów. Ktoś, kto zmuszony jest zakupić aparat słuchowy może być zdziwiony jego ceną. Koszt takiego urządzenia może robić wrażenie. Dlaczego aparaty słuchowe są takie drogie? I czy muszą tyle kosztować?

Mały gigant

Ale przecież wszyscy nie muszą znać się na aparatach słuchowych i nie muszą wiedzieć, jak w istocie zaawansowanym technologicznie jest on urządzeniem. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że aparat słuchowy to niemal mikroskopijnych rozmiarów komputer. Tutaj również mamy do czynienia z procesorem i oprogramowaniem. To bowiem one odpowiadają nie tylko za odbieranie sygnałów dźwiękowych, ale również za pracę całego aparatu.

Specyfika aparatu słuchowego wpływa właśnie na cenę. Umieścić tak wiele funkcji i podzespołów potrzebnych do prawidłowej pracy urządzenia nie jest rzeczą łatwą ani tanią. Kiedyś dyski twarde o pojemności zajmowały pół komputera, dziś taka sama pojemność mieści się w małym pen-drive.

Smart aparat

Dzisiejsze aparaty słuchowe mają do zaoferowania użytkownikowi coś więcej niż swoje podstawowe funkcje. W tych czasach aparaty dostosowane są do potrzeb konsumentów.

Aparat słuchowy będzie wyposażony w funkcję Bluetooth, która pozwoli nam na odbieranie telefonu bezprzewodowo. Markowe aparaty słuchowe wyposażone są również w wiele innych funkcji, takie jak redukowanie sprzężeń zwrotnych czy eliminację hałasu. Aparatem można w dzisiejszych czasach sterować z poziomu telefonu komórkowego.

Klasa aparatu wpływa na cenę

Oczywiście nie ma jednej ustalonej ceny za urządzenie o nazwie aparat słuchowy. Wszystko zależy od tego, z jakim procentem ubytku słuchu zmaga się dana osoba oraz jakiej klasy aparat będzie jej potrzebny. Nawet, gdyby była to osoba bardzo zamożna i mogła pozwolić sobie na aparat najwyższej klasy, to przy niewielkim ubytku słuchu nie wykorzystałaby w pełni jego funkcji.

Aparaty możemy podzielić na klasę ekonomiczną, średnią i wysoką. Osoby z małym niedosłuchem z powodzeniem mogą sięgnąć po aparaty klasy ekonomicznej, ponieważ te w stu procentach spełnią ich oczekiwania. Klasa średnia i wyższa cechuje się większą liczbą udogodnień i funkcji dodatkowych.

Jeśli zbierzemy wszystkie funkcje, które oferuje nam aparat słuchowy, pozostając właściwie niezauważalnym zarówno dla użytkownika, jak i dla innych osób, łatwiej będzie nam zrozumieć, dlaczego musi mieć on swoją cenę.

 • przemyysaw

  29 maja 2018 at 16:42

  nie zgadzam się że jeśli ubytek słuchu jestmaly to można sobie pozwolić na aparat klasy ekonomicznej. Szumy wiatru, dźwięki sztućców czy inne niekorzystne „hałasy” w tanich aparatach są wamacniane. A co powiedzieć o łączności ze smartfonem lub innymi przydatnymi funkcjami klasy średniej?

 • manio

  2 sierpnia 2018 at 19:35

  Ktoś tu ładnie dał porównanie z dyskiem twardym który dawniej był drogi i duży, dzisiaj z powodzeniem zastąpi go mały, tani pendrive a aparat słuchowy na odwrót, mały i drogi…pewnie zbudowany z diamentów bo sobie każą za nie płacić a przecież dziś procesory to niezbyt drogie wynalazki.

  • redakcja

   3 sierpnia 2018 at 10:41

   Witamy, nie można porównywać dysku twardego (tani pendrive to zwykle 30gb pamięci – 30 zł, obecnie używa się w komputerach dysków 2-3 tb – 400-2000 zł – porównanie zatem nie jest trafione) do zaawansowanych technologicznie urządzań medycznych, które bezpośrednio wpływają na nasze zdrowie oraz lepsze samopoczucie. Ten sprzęt to nie tylko samo urządzenie, ale specjalnie pisane inteligentne oprogramowanie, lata doświadczeń i eksperymentów. Proszę także pamiętać, że część zysków firm produkujących aparaty słuchowe jest przeznaczany na rozwój technologiczny urządzeń. Proszę pomyśleć co stałoby się, gdyby wstrzymać wszelkie badania rozwojowe.

Bernafon Viron 9

Pierwszy aparat słuchowy True Environment Processing firmy Bernafon pozwala użytkownikom zanurzyć się w naturalnym środowisku dźwiękowym i doświadczać dźwięków, które lepiej oddają rzeczywistość. Aparaty polecane ze względu na:

Dźwięk

Mowa

Komfort słyszenia

Styl

Czytaj więcej Bernafon Viron 9