INFOLINIA: +48 (42) 298 55 55

Słuch. Jeden z najpiękniejszych zmysłów człowieka, ale jednocześnie jeden z najbardziej skomplikowanych narządów. Ktoś, kto zmuszony jest zakupić aparat słuchowy może być zdziwiony jego ceną. Koszt takiego urządzenia może robić wrażenie. Dlaczego aparaty słuchowe są takie drogie? I czy muszą tyle kosztować?

Mały gigant

Ale przecież wszyscy nie muszą znać się na aparatach słuchowych i nie muszą wiedzieć, jak w istocie zaawansowanym technologicznie jest on urządzeniem. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że aparat słuchowy to niemal mikroskopijnych rozmiarów komputer. Tutaj również mamy do czynienia z procesorem i oprogramowaniem. To bowiem one odpowiadają nie tylko za odbieranie sygnałów dźwiękowych, ale również za pracę całego aparatu.

Specyfika aparatu słuchowego wpływa właśnie na cenę. Umieścić tak wiele funkcji i podzespołów potrzebnych do prawidłowej pracy urządzenia nie jest rzeczą łatwą ani tanią. Kiedyś dyski twarde o pojemności zajmowały pół komputera, dziś taka sama pojemność mieści się w małym pen-drive.

Smart aparat

Dzisiejsze aparaty słuchowe mają do zaoferowania użytkownikowi coś więcej niż swoje podstawowe funkcje. W tych czasach aparaty dostosowane są do potrzeb konsumentów.

Aparat słuchowy będzie wyposażony w funkcję Bluetooth, która pozwoli nam na odbieranie telefonu bezprzewodowo. Markowe aparaty słuchowe wyposażone są również w wiele innych funkcji, takie jak redukowanie sprzężeń zwrotnych czy eliminację hałasu. Aparatem można w dzisiejszych czasach sterować z poziomu telefonu komórkowego.

Klasa aparatu wpływa na cenę

Oczywiście nie ma jednej ustalonej ceny za urządzenie o nazwie aparat słuchowy. Wszystko zależy od tego, z jakim procentem ubytku słuchu zmaga się dana osoba oraz jakiej klasy aparat będzie jej potrzebny. Nawet, gdyby była to osoba bardzo zamożna i mogła pozwolić sobie na aparat najwyższej klasy, to przy niewielkim ubytku słuchu nie wykorzystałaby w pełni jego funkcji.

Aparaty możemy podzielić na klasę ekonomiczną, średnią i wysoką. Osoby z małym niedosłuchem z powodzeniem mogą sięgnąć po aparaty klasy ekonomicznej, ponieważ te w stu procentach spełnią ich oczekiwania. Klasa średnia i wyższa cechuje się większą liczbą udogodnień i funkcji dodatkowych.

Jeśli zbierzemy wszystkie funkcje, które oferuje nam aparat słuchowy, pozostając właściwie niezauważalnym zarówno dla użytkownika, jak i dla innych osób, łatwiej będzie nam zrozumieć, dlaczego musi mieć on swoją cenę.