fbpx

Co poprawia słuch?

Problemy ze słuchem to dolegliwość tak powszechna, że zasługuje na miano jednej z najczęstszych chorób cywilizacyjnych. Nic w tym dziwnego – dokądkolwiek się udamy, wszędzie możemy natknąć się na źródła hałasu. Prowadzenie niehigienicznego trybu życia i m.in. nadużywanie słuchawek dokanałowych w połączeniu ze zbyt głośną muzyką to prosta droga do zapewnienia sobie niedosłuchu. Czy istnieją jednak domowe metody, które pomogą nam tego uniknąć – a nawet sprawić, że zaczniemy słyszeć wyraźniej?

Dieta na poprawę słuchu

Zacznijmy od tego, co znajduje się na naszym talerzu. Odpowiednio zbilansowana i bogata w wartości odżywcze dieta może pomóc w wyeliminowaniu niektórych problemów ze słuchem. Poniżej lista witamin i minerałów, których nie powinno zabraknąć w naszej diecie.

  • Witaminy z grupy B

Wykazują pozytywny wpływ na cały układ nerwowy

  • Witaminy C i E

Obniżają ryzyko wystąpienia ubytków słuchowych

  • Cynk

Zalecany jest szczególnie osobom borykającym się z problemem szumu usznego

  • Melatonina

Warto ją suplementować w przypadku zaburzeń słuchu związanych z wiekiem

Jeżeli naszym problemem są szumy uszne, warto pamiętać, że zjawisko to może być związane ze zbyt wysokim ciśnieniem tętniczym. Aby poprawić słuch w tym przypadku zminimalizujmy ilość soli w diecie oraz zrezygnujmy z kawy.

Chcesz poprawić słuch? Rzuć palenie

Osobom cierpiącym z powodu problemów ze słuchem często zaleca się zerwanie z tym szkodliwym nałogiem. Dlaczego? Wprowadzane do organizmu nikotyna oraz tlenek węgla przyczyniają się do zwężenia naczyń krwionośnych – również tych, które znajdują się w uchu wewnętrznym. Rezygnacja z palenia papierosów (a także picia alkoholu, co również warto nadmienić) poprawia słuch m.in. poprzez wyregulowanie ciśnienia tętniczego krwi i zminimalizowanie szumów usznych.

Ćwiczenia na poprawę słuchu

Aktywność fizyczna również może przyczynić się do zminimalizowania problemów ze słuchem. Warto zacząć praktykować jogę – uspokajające ćwiczenia, w których trakcie pracujemy z oddechem, przyczyniają się m.in. do obniżenia ciśnienia, co bardzo pozytywnie wpływa na układ krążenia. Niższe ciśnienie to również mniej dokuczliwe szumy uszne. Co więcej, joga pozwala na zredukowanie napięcia mięśniowego oraz rozluźnienie całego ciała – również w obszarze karku, szyi i twarzy, co także ma bardzo dobry wpływ na narząd słuchu.

Warto również wdrożyć kilka ćwiczeń mających na celu poprawę słuchu poprzez trenowanie m.in. własnej uważności, czy zdolności kognitywnych.

  • Medytacja umożliwia wyciszenie się oraz ułatwia koncentrację uwagi na łagodnych dźwiękach w tle
  • Spacery pozwalają nie tylko na obcowanie z przyrodą z dala od miejskiego zgiełku. W ich trakcie możesz również trenować rozpoznawanie poszczególnych dźwięków, określanie ich, czy też przypisywanie do konkretnych obiektów (np. rozpoznawanie gatunków ptaków po śpiewie).
  • Rozwiązywanie łamigłówek każdego dnia umożliwia utrzymanie mózgu w dobrej kondycji, co również ma kluczowe znaczenie dla poprawy słuchu. To właśnie mózg odpowiada za identyfikację oraz przetwarzanie poszczególnych dźwięków, dlatego warto zadbać o to, aby był w doskonałej formie.

Czy domowe metody są skuteczne?

Na zakończenie warto przypomnieć, że stosowanie naturalnych metod poprawy słuchu może przynieść satysfakcjonujące rezultaty wyłącznie w przypadku delikatnego niedosłuchu. Stosujmy je zatem wtedy, gdy zaobserwowaliśmy pierwsze niepokojące nas objawy. Pamiętajmy jednak, że leczenie domowymi sposobami nie może zastąpić profesjonalnej pomocy, jaka zostanie nam udzielona w gabinecie lekarskim – będzie za to stanowiła znakomite jej uzupełnienie.

Niezwykle ważne jest, aby zawsze przestrzegać jednej prostej zasady: jeżeli cokolwiek budzi nasz niepokój, natychmiast zgłośmy się do poradni specjalistycznej. Może się bowiem okazać, że nasz problem ze słuchem kwalifikuje się do założenia aparatu słuchowego, którego użytkowanie przyniesie natychmiastowe i satysfakcjonujące rezultaty – zatem wprost przeciwnie do opisanych w artykule metod, na których efekty trzeba trochę poczekać.

 

Bibliografia

Nowak J., Bilski B., Czynniki modyfikujące podatność na uszkodzenie słuchu spowodowane hałasem, Medycyna Pracy 2003; 54 (1): 81— 86

Dawes P., Cruickshanks K.J., Marsden A., Moore D.R., Munro K.J., Relationship  Between  Diet,  Tinnitus,  and  Hearing  Difficulties, DAWES ET AL. / EAR & HEARING, VOL. 41, NO. 2, 289–299

Komentarze (0)

Bernafon Viron 9

Pierwszy aparat słuchowy True Environment Processing firmy Bernafon pozwala użytkownikom zanurzyć się w naturalnym środowisku dźwiękowym i doświadczać dźwięków, które lepiej oddają rzeczywistość. Aparaty polecane ze względu na:

Dźwięk

Mowa

Komfort słyszenia

Styl

Czytaj więcej Bernafon Viron 9