Choroby uszu

  Ucho człowieka narażone jest na wiele chorób. Jest narządem, który opowiada nie tylko za słuch, ale i za utrzymanie

 

Ucho człowieka narażone jest na wiele chorób. Jest narządem, który opowiada nie tylko za słuch, ale i za utrzymanie równowagi. Ubytek słuchu może być wadą samą w sobie, jednakże w wielu przypadkach postępująca głuchota może i często jest następstwem jakiejś choroby.

Zakażenie ucha zewnętrznego

To wirusy bakteryjne, które mogą wystąpić niezależnie od wieku czy stopnia ubytku słuchu. Czym charakteryzuje się zakażenie ucha zewnętrznego? Możemy zaobserwować wyciek specyficznej ropy z ucha oraz towarzyszący temu silny ból. Nierzadko zdarza się, że przy zakażeniu ucha zewnętrznego możemy gorzej słyszeć.

Zwężony przewód słuchowy

Kolejna choroba ucha zewnętrznego. Zwężenie przewodu słuchowego jest bardzo często powikłaniem czy efektem przebytych innych infekcji układu. Zwężeniu nie zawsze towarzyszy ból ucha, czasem po prostu zauważamy, że gorzej słyszymy. Jeśli tylko zorientujemy się, że coś jest nie tak z naszym słuchem, trzeba natychmiast udać się do lekarza, który przeprowadzi badanie i stwierdzi stopień zwężenia, a także zapobiegnie dalszym postępom choroby. Zwężenie bardzo często usuwane jest metodą zabiegu medycznego.

Otoskleroza

Otoskleroza to choroba, w wyniku której cierpimy na niedosłuch lub znaczną utratę słuchu. Choroba ta częściej występuje u kobiet i może pojawić się np. w czasie ciąży. Oprócz postępującej utraty słuchu chory na otosklerozę może zmagać się z szumami usznymi i zawrotami głowy. Otosklerozy nie można wyleczyć całkowicie. Po zgłoszeniu się do lekarza i wykonaniu badania, najczęściej przeprowadza się operację mikrochirurgiczną ucha.

Choroby spowodowane czynnikami zewnętrznymi

Czyli wszystkie te urazy ucha, do których przykładamy rękę. Najczęstszą przyczyną jest nieprawidłowe czyszczenie przewodu słuchowego. Nadużywanie patyczków z waty lub – co gorsza – czyszczenie uszu innym, mniej delikatnym przedmiotem. Warto pamiętać, że jeśli zauważymy jakieś ciało obce w naszym uchu, wyciąganie go na własną rękę jest bardzo ryzykowne. Lepiej udać się wtedy do lekarza specjalisty, który dokładnie zobaczy, co to jest i pomoże to usunąć.

Uraz ciśnieniowy

Czyli choroba spowodowana zmianami ciśnienia. Jej objawami również może być upośledzenie słuchu i zaburzenie równowagi. Dolegliwości występują najczęściej kilka dni po urazie. Jeśli uraz jest silny, u większości chorych ubytek słuchu może pozostać trwały.

Wszelakich chorób i urazów jest oczywiście więcej, tutaj podaliśmy te kilka najbardziej znanych. To co łączy wszystkie te dolegliwości to fakt, że jeśli tylko zauważymy jakieś objawy, musimy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Rozwiązaniem na jedną chorobę będzie zabieg, drugą wyleczą antybiotyki. Niekiedy następstwa tych chorób mogą być na tyle poważne, że nasz słuch nie wróci do stanu sprzed choroby, ale na to też znaleziono rozwiązanie, jakim są aparaty słuchowe.

Bernafon Viron 9

Pierwszy aparat słuchowy True Environment Processing firmy Bernafon pozwala użytkownikom zanurzyć się w naturalnym środowisku dźwiękowym i doświadczać dźwięków, które lepiej oddają rzeczywistość. Aparaty polecane ze względu na:

Dźwięk

Mowa

Komfort słyszenia

Styl

Czytaj więcej Bernafon Viron 9