fbpx

Badanie słuchu BERA

Obiektywne badania słuchu to takie, w czasie których – w przeciwieństwie do badań subiektywnych – nie jest potrzebny aktywny udział pacjenta. Z powodzeniem stosuje się je w przypadkach szczególnych, m.in. u osób nieprzytomnych, a także u małych dzieci. Takim badaniem jest właśnie BERA. Z niniejszego artykułu dowiesz się na czym dokładnie polega, jak wygląda i w jakich przypadkach się je stosuje.

Co to jest badanie BERA?

Jedno z najskuteczniejszych badań słuchu, BERA (ang. ABR – Auditory Bainstem Response), polega na sprawdzeniu reakcji pnia mózgu na dźwięki. W czasie tego badania dokonuje się stymulacji akustycznej mózgu, a następnie rejestruje jego bioelektryczną odpowiedź. W rezultacie umożliwia to zweryfikowanie, czy sygnał akustyczny dociera do kory mózgowej. Bardzo precyzyjnie określany jest także próg słyszenia. Dzięki badaniu można także dokładnie wskazać, na którym odcinku całej drogi słuchowej znajduje się uszkodzenie.

Jak przebiega badanie BERA?

Nierzadko zdarza się, że przygotowując się na badanie bez wiedzy o tym, jak ono będzie wyglądało, możemy odczuwać stres – obawiamy się bólu i dyskomfortu. Jak to wygląda w tym przypadku? Badanie BERA jest całkowicie bezbolesne, a także bezinwazyjne. W jego przebiegu wykorzystywana jest technika encefalografii, która umożliwia rejestrację aktywności mózgu. W tym celu, na głowie pacjenta, na jego czole oraz brodawkach sutkowych naklejane są elektrody. Następnie zakłada mu się słuchawki, które będą emitowały sygnały dźwiękowe o odpowiednich częstotliwościach, w różnych odstępach czasu. Wyniki – podobnie jak w przypadku innych badań aktywności mózgu, np. EEG – zapisywany jest w formie wykresu.

Badanie BERA – dla kogo?

Obiektywne badania słuchu przeprowadzane są zazwyczaj u osób, które z jakiegoś powodu nie mogą (lub nie są w stanie) aktywnie uczestniczyć w subiektywnym badaniu – np. popularnej audiometrii tonalnej, która opiera się na reakcji i odpowiedzi pacjenta. Z tego powodu, badanie BERA wykonuje się najczęściej u:

  • Noworodków i niemowląt
  • Dzieci do 5. roku życia
  • Osób z niepełnosprawnością fizyczną lub umysłową
  • Osób nieprzytomnych
  • Osób starszych
  • Pacjentów po podaniu leków ototoksycznych

Wskazania do badania BERA

Wykonanie badania zaleca się w szczególności pacjentom, z którym nie ma kontaktu werbalno-logicznego. W niektórych przypadkach na badanie przyprowadzane są osoby, u których opiekun podejrzewa symulowanie niedosłuchu. Jakie są wskazania do przeprowadzenia badania BERA?

  • Podejrzenie niedosłuchu lub głuchoty
  • Uporczywe szumy uszne
  • Zaburzenie równowagi z częstymi zawrotami głowy
  • Podejrzenie guza nerwu słuchowego
  • Nieprawidłowy wynik badania przesiewowego słuchu u noworodków
  • Nieprawidłowy rozwój mowy u dzieci
  • Kwalifikacja do wszczepów slimakowych

Jak się przygotować do badania BERA?

Przed przystąpieniem do badania należy upewnić się, że pacjent ma czyste przewody słuchowe – nie powinna zalegać w nich woskowina. Pacjent nie powinien być w trakcie infekcji górnych dróg oddechowych. Jeżeli do gabinetu audiologicznego zgłaszamy się z małym dzieckiem, warto je wcześniej zająć zabawą, aby w trakcie badania spokojnie leżało. Badanie można wykonywać również w trakcie snu.

Badanie BERA – i co dalej?

Po zakończeniu badania, otrzymujemy informację o terminie, w którym dostępny będzie jego wynik – najczęściej zajmuje to około tygodnia. Jak już wspomnieliśmy, wynik badania BERA ma formę czytelnego wykresu, na podstawie którego określa się, czy pacjent prawidłowo zareagował na sygnały akustyczne. Każdy element wykresu odpowiada poszczególnemu odcinkowi drogi słuchowej – począwszy od ślimaka, aż do pnia mózgu. Dzięki temu, lekarz audiolog może prześledzić zachowanie fal mózgowych na każdym etapie od momentu wybrzmienia bodźca dźwiękowego. Wynik badania jest bardzo precyzyjny i umożliwia określenie stopnia niedosłuchu oraz progu słyszenia. Na tej podstawie, lekarz może zalecić dalsze postępowanie, dopasować odpowiednią metodę leczenia (np. zalecić aparat słuchowy) lub skierować na kolejne badania.

 

Bibliografia

Śpiewak P., Adamek J., Badanie progu słuchu przy użyciu ASSR CE-Chirp, Otorynolaryngologia  2015, 14(3): 157-16

 

Komentarze (0)

Bernafon Viron 9

Pierwszy aparat słuchowy True Environment Processing firmy Bernafon pozwala użytkownikom zanurzyć się w naturalnym środowisku dźwiękowym i doświadczać dźwięków, które lepiej oddają rzeczywistość. Aparaty polecane ze względu na:

Dźwięk

Mowa

Komfort słyszenia

Styl

Czytaj więcej Bernafon Viron 9