Aparat słuchowy w życiu codziennym

  Każda zmiana naszego stanu zdrowia, która prowadzi do przymusowego zaopatrzenia się w jakieś urządzenie, które ma nam pomagać funkcjonować

 

Każda zmiana naszego stanu zdrowia, która prowadzi do przymusowego zaopatrzenia się w jakieś urządzenie, które ma nam pomagać funkcjonować w życiu codziennym stwarza mniejsze lub większe obawy o to, jak zostaniemy odebrani przez społeczeństwo, szczególnie te nam najbliższe, czyli znajomych, rodzinę i ludzi, z którymi na przykład pracujemy.

Oto my, okaz zdrowia, nie jesteśmy już tak silni jak kiedyś i musimy się leczyć czy też funkcjonować z “takim czymś”, co czyni nasze życie trochę mniej komfortowym niż to miało miejsce dotychczas.

Aparat słuchowy a nasza codzienność

Z takimi dylematami może zmagać się osoba, której ubytek słuchu nie pozwala na normalne funkcjonowanie w życiu codziennym. Jeśli na przykład niezbyt dobrze słyszymy, co dana osoba do nas mówi, to konwersacja nie tylko staje się uciążliwa dla nas, ale również dla naszego rozmówcy. Siłą rzeczy i podświadomie stopniowo zaczynamy wycofywać się z inicjowania rozmów, nawet tych krótkich z sąsiadem pod klatką czy z koleżanką w przerwie na kawę w pracy w obawie, że nie zostaniemy dobrze zrozumieni.

Taka sama sytuacja może występować na przykład w domu przy oglądaniu telewizji czy słuchaniu radia. W związku z naszymi problemami słuchowymi jesteśmy zmuszeni do pogłaśniania TV czy radia, a to sprawiać już może niemałe problemy naszym współlokatorom i domownikom. Takie sytuacje mogą napawać nas niechęcią do wspólnego oglądania przeróżnych filmów czy wydarzeń w większym gronie, co jednocześnie pogłębia naszą alienację.

Rozmawiaj, słuchaj i żyj

Dlatego też nie ma co zwlekać z zakupem aparatu słuchowego. Ubytek słuchu to przecież nie wyrok. Jest to choroba, z którą zmaga się bardzo wielu ludzi i życie codzienne na pewno będzie bardziej kolorowe nawet z słabo widocznym aparatem słuchowym niż bez niego. Pierwsze dni z nowym urządzeniem, mimo iż zdecydowanie poprawiają nasz stan zdrowia w związku ze wspomaganiem i poprawą słuchu, nie muszą być dla wszystkich komfortowe pod względem psychicznym.

Wątpliwości czy dobrze wyglądamy z aparatem słuchowym szybko zostaną rozwiane w momencie, w którym znów poczujemy się częścią społeczeństwa, gdy znowu będziemy w pełni cieszyć się rozmową ze znajomymi, słuchaniem muzyki, czy wspólnym przeżywaniem emocji na koncertach czy przed telewizorem.

Nie warto zastanawiać się ani chwili, czy aparat słuchowy się nam przysłuży. Warto jak najszybciej się w niego zaopatrzyć i cieszyć się życiem!

Bernafon Viron 9

Pierwszy aparat słuchowy True Environment Processing firmy Bernafon pozwala użytkownikom zanurzyć się w naturalnym środowisku dźwiękowym i doświadczać dźwięków, które lepiej oddają rzeczywistość. Aparaty polecane ze względu na:

Dźwięk

Mowa

Komfort słyszenia

Styl

Czytaj więcej Bernafon Viron 9