Aparat słuchowy Viron marki Bernafon ‒ rozwijaj swoją muzyczną pasję

Słuch jest niezbędny, aby nasz organizm mógł rozwijać się i funkcjonować w pełni prawidłowo. Ma ogromny wpływ na nasze zdolności

Słuch jest niezbędny, aby nasz organizm mógł rozwijać się i funkcjonować w pełni prawidłowo. Ma ogromny wpływ na nasze zdolności percepcyjne, umożliwia prawidłowe wysławianie się oraz komunikację z otoczeniem. Pozwala także na zachowanie równowagi. Niestety nie każdy może cieszyć się idealnym słuchem. Zauważa się bowiem, że w ostatnich latach liczba osób cierpiących na ubytek słuchu znacznie wzrosła. W poniższym artykule dowiesz się, w jaki sposób powstaje niedosłuch i czy problemy ze słuchem muszą rzeczywiście oznaczać rezygnację ze swoich pasji.

Niedosłuch ‒ czym jest i w jaki sposób powstaje?

Jak pokazują badania, liczba osób posiadających problemy ze słuchem w Polsce może wynosić nawet ponad 100 tysięcy. Czasami problemy te są tak poważne, że w znaczący sposób utrudniają komunikację z innymi czy wykonywanie codziennych czynności.

Niedosłuch lub będąca jego następstwem głuchota to niezdolność do odbierania bodźców akustycznych. Ich wystąpienie może wynikać z uszkodzenia błony bębenkowej lub kosteczek słuchowych, czego skutkiem jest zaburzenie przekazywania dźwięków do ucha środkowego. 

Jedną z głównych przyczyn powstawania niedosłuchu jest starzenie się komórek słuchowych oraz neuronów, stąd też jest on zwykle kojarzony jako przypadłość osób w podeszłym wieku. Jednak istnieją także inne przyczyny, które mogą sprawić, ze niedosłuch może wystąpić u osób młodszych, w tym u dzieci.

Niedosłuch może mieć chociażby podłoże genetyczne ‒ mówimy wtedy o wrodzonym uszkodzeniu narządu słuchu. Także zapalenie ucha środkowego, uraz głowy, niektóre z przebytych chorób (np. grypa lub świnka) oraz zbyt długa ekspozycja na bardzo głośne dźwięki mogą spowodować wystąpienie u danej osoby niedosłuchu.

To właśnie ostatni z czynników, do którego można zaliczyć także wszechobecny hałas czy słuchanie zbyt głośnej muzyki przez nieodpowiednie słuchawki (wewnątrzuszne) powoduje, że coraz młodsze osoby skarżą się na problemy ze słuchem.

Aparat słuchowy a funkcjonowanie w społeczeństwie

Przez wiele lat niedosłuch stanowił źródło stygmatyzacji jednostki przez społeczeństwo. Co więcej, osoby, które posiadały problemy ze słuchem, bardzo często były przez innych wyśmiewane, czego skutkiem było odizolowanie się od reszty społeczeństwa. Bariera, którą stanowiła dla nich próba komunikacji z innymi, była dla nich nie do przekroczenia.

Szybki rozwój technologiczny sprawił, że na rynku pojawiły się rozwiązania, które osobom niedosłyszącym umożliwiły ponowne funkcjonowanie w społeczeństwie. Wraz z biegiem czasu aparaty słuchowe zostały jeszcze bardziej udoskonalone ‒ zmienił się ich kształt, wielkość, a nawet kolor.

Obecnie osoby zmagające się z niedosłuchem mogą wybrać aparat słuchowy, który będzie dokładnie dopasowany do ich potrzeb i stylu życia. Szczególnie popularne stały się niewidoczne aparaty słuchowe. Źródła ich popularności należy szukać w fakcie, że duża liczba osób niezależnie od wieku nie chce, aby inne osoby w szkole lub miejscu pracy zauważyły ich aparat słuchowy. Dzięki tak dużemu rozwojowi technologii jest to możliwe.

Aparat słuchowy Viron ‒ rozwijaj swoją muzyczną pasję

Wiele wychodzi z założenia, że niedosłuch musi oznaczać rezygnację ze swoich pasji, szczególnie jeśli są one związane z muzyką. Wiąże się to z tym, że w miarę pogarszania się słuchu mózg odbiera informacje muzyczne w inny sposób. Dlatego też słuchanie muzyki staje się dla takich osób nieprzyjemne ‒ muzyka wydaje się zniekształcona, a teksty trudne do zrozumienia.

Jednak firma Bernafon posiada w swojej ofercie produkt, dzięki któremu będziesz mógł w dalszym ciągu rozwijać swoją miłość do muzyki, bez żadnych kompromisów.

Viron to pierwszy aparat słuchowy True Environment Processing™ firmy Bernafon, który łączy w sobie nowoczesną technologię z niezwykle precyzyjnym przetwarzaniem sygnału, dzięki czemu zapewnia jak najbardziej naturalny odbiór dźwięku w wymagających sytuacjach muzycznych.

Dzięki aparatowi słuchowemu Viron możesz w dalszym ciągu rozwijać swoją miłość do muzyki, niezależnie od tego, czy słuchasz jej jedynie w celach rozrywkowych, czy jesteś zawodowym muzykiem.

Bibliografia:

  1. Analiza rynku, praca zbiorowa pod red. H. Mruk, Warszawa 2003,
  2. Czajkowska-Kisil M., Niepełnosprawność słuchowa, jako przesłanka dyskryminacji.
  3. Ruta A., Czynniki kształtujące decyzje zakupowe nabywców na rynku aparatów słuchowych w Polsce, Poznań 2012,
  4. Hojan E., Dopasowanie aparatów słuchowych, Łódź 2009.
  5. Hojan E., Protetyka słuchu, pod red.: tegoż, Poznań 2017.
  6. www.bernafon.pl [dostęp: 18.06.2020].

Bernafon Viron 9

Pierwszy aparat słuchowy True Environment Processing firmy Bernafon pozwala użytkownikom zanurzyć się w naturalnym środowisku dźwiękowym i doświadczać dźwięków, które lepiej oddają rzeczywistość. Aparaty polecane ze względu na:

Dźwięk

Mowa

Komfort słyszenia

Styl

Czytaj więcej Bernafon Viron 9