Aparat słuchowy a wzmacniacz słuchu

  Wzmacniacz słuchu może się wydawać korzystną alternatywą dla aparatu słuchowego. W istocie jednak wcale tak nie jest. Zanim podejmiesz

 

Wzmacniacz słuchu może się wydawać korzystną alternatywą dla aparatu słuchowego. W istocie jednak wcale tak nie jest. Zanim podejmiesz decyzję o jego zakupie – dowiedz się, czym różni się od profesjonalnego aparatu słuchowego i jak wpływa na Twój słuch.

Wzmacniacz słuchu to proste, analogowe urządzenie, składające się z mikrofonu, wzmacniacza dźwięku i potencjometru do ustawiania głośności. Głośność to jedyny parametr, który można w nim regulować. W przeciwieństwie do aparatów słuchowych we wzmacniaczu słuchu nie da się ustawić indywidualnych funkcji oraz dopasować ich do potrzeb użytkownika. Urządzenia tego typu nie służą zatem do rehabilitowania słuchu, a jedynie do wzmacniania dźwięków dochodzących do nas z otoczenia. Właściwa rehabilitacja słuchu i tym samym: zapobieganie dalszemu pogłębianiu się jego ubytków – to podstawowa funkcja aparatów słuchowych.

Aparat słuchowy i wzmacniacz słuchu – porównanie

Różnice pomiędzy profesjonalnym aparatem słuchowym a wzmacniaczem słuchu są zasadnicze. Urządzenia te mają również odmienny wpływ na zdrowie. Dla Twojej wygody przygotowaliśmy zestawienie w postaci tabeli.

Cecha

Aparat słuchowy

Wzmacniacz słuchu

Urządzenie medyczneTakNie
TechnologiaCyfrowaAnalogowa
Rehabilitacja słuchuTakNie
Wzmocnienie dźwiękuTakTak
Jakość dźwiękuCyfrowaAnalogowa
Wpływ na zdrowiePozytywny – zatrzymuje rozwój niedosłuchuObojętny bądź negatywny
Możliwość zmiany ustawieńTakNie
Aplikacje przystosowane do użytkownikaTakNie
Mikrofony kierunkoweTakNie
Bluetooth®TakNie
DyskrecjaTakNie
Czas użytkowania6-8 latKrótki (nieodporny na czynniki zewnętrzne)
CenaOd 1500 złOk. 100 zł
Refundacja z NFZTakNie

Aparat słuchowy to urządzenie medyczne, dobierane przez protetyka słuchu w poradni audiologicznej, na podstawie wyników przeprowadzonych badań, postawionej diagnozy i wywiadu audiologicznego. Wzmacniacz słuchu posługuje się przestarzałą, analogową technologią, która nie gwarantuje ani czystości sygnału, ani funkcji dodatkowych, choćby takich, jak kierunkowość – bardzo ważna dla odpowiedniej jakości słuchu. Oczywiście, wzmacniacz jest dużo tańszy od aparatu słuchowego, jednakże używając go, trzeba mieć świadomość, że niedosłuch będzie postępował.

Jak obniżyć cenę aparatu słuchowego?

Refundacje z Narodowego Funduszu Zdrowia oraz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obniżają koszt aparatu słuchowego. Można z tej opcji skorzystać, wybierając poradnię audiologiczną, która ma podpisane umowy z tymi placówkami. Wykaz tych poradni znajdziesz m.in. na stronie Świat Słuchu, w zakładce: Przedstawiciele. Wybierając odpowiedni dla siebie aparat słuchowy, pamiętaj, że nie zawsze musi to być drogie urządzenie. Jego cena jest w dużej mierze zależna od technologii i programów dodatkowych, na które nie musisz się decydować, jeśli uznasz, że nie są Ci potrzebne.

Niedosłuch to poważne schorzenie, o charakterze postępującym. Rozwija się naturalnie, z wiekiem, na skutek zanikania w ślimaku usznym komórek słuchowych. Problem ten wymaga poważnego traktowania.

 • Lidia F

  11 listopada 2018 at 19:13

  Witam, co Państwo sądzą o naciągaczach na zakup wzmacniaczy słuchu, jako idealnych urządzeń na podniesienie komfortu życia dla osób niedosłyszących? W kurierze Szczecińskim jest tego typu ogłoszenie: zakup audiokorektora prof. Graysona / nawiasem mówiąc znalazłam w internecie bohatera filmowego o tym nazwisku /, to koszt 2 tysięcy złotych ! Czy to nie wyrzucone pieniądze i żerowanie na naiwności potrzebujących ?

  • redakcja

   13 listopada 2018 at 17:33

   Wzmacniacze słuchu to bardzo proste urządzenia, które nie są w stanie profesjonalnie korygować niedosłuchów ze względu na ograniczenia technologiczne, w tym brak możliwości programowania takiego wzmacniacza, by działał tak jak wymaga tego konkretny niedosłuch indywidualnego użytkownika aparatu.

Bernafon Viron 9

Pierwszy aparat słuchowy True Environment Processing firmy Bernafon pozwala użytkownikom zanurzyć się w naturalnym środowisku dźwiękowym i doświadczać dźwięków, które lepiej oddają rzeczywistość. Aparaty polecane ze względu na:

Dźwięk

Mowa

Komfort słyszenia

Styl

Czytaj więcej Bernafon Viron 9