INFOLINIA: +48 (42) 298 55 55

Wzmacniacz słuchu może się wydawać korzystną alternatywą dla aparatu słuchowego. W istocie jednak wcale tak nie jest. Zanim podejmiesz decyzję o jego zakupie – dowiedz się, czym różni się od profesjonalnego aparatu słuchowego i jak wpływa na Twój słuch.

Wzmacniacz słuchu to proste, analogowe urządzenie, składające się z mikrofonu, wzmacniacza dźwięku i potencjometru do ustawiania głośności. Głośność to jedyny parametr, który można w nim regulować. W przeciwieństwie do aparatów słuchowych we wzmacniaczu słuchu nie da się ustawić indywidualnych funkcji oraz dopasować ich do potrzeb użytkownika. Urządzenia tego typu nie służą zatem do rehabilitowania słuchu, a jedynie do wzmacniania dźwięków dochodzących do nas z otoczenia. Właściwa rehabilitacja słuchu i tym samym: zapobieganie dalszemu pogłębianiu się jego ubytków – to podstawowa funkcja aparatów słuchowych.

Aparat słuchowy i wzmacniacz słuchu – porównanie

Różnice pomiędzy profesjonalnym aparatem słuchowym a wzmacniaczem słuchu są zasadnicze. Urządzenia te mają również odmienny wpływ na zdrowie. Dla Twojej wygody przygotowaliśmy zestawienie w postaci tabeli.

Cecha

Aparat słuchowy

Wzmacniacz słuchu

Urządzenie medyczne Tak Nie
Technologia Cyfrowa Analogowa
Rehabilitacja słuchu Tak Nie
Wzmocnienie dźwięku Tak Tak
Jakość dźwięku Cyfrowa Analogowa
Wpływ na zdrowie Pozytywny – zatrzymuje rozwój niedosłuchu Obojętny bądź negatywny
Możliwość zmiany ustawień Tak Nie
Aplikacje przystosowane do użytkownika Tak Nie
Mikrofony kierunkowe Tak Nie
Bluetooth® Tak Nie
Dyskrecja Tak Nie
Czas użytkowania 6-8 lat Krótki (nieodporny na czynniki zewnętrzne)
Cena Od 1500 zł Ok. 100 zł
Refundacja z NFZ Tak Nie

Aparat słuchowy to urządzenie medyczne, dobierane przez protetyka słuchu w poradni audiologicznej, na podstawie wyników przeprowadzonych badań, postawionej diagnozy i wywiadu audiologicznego. Wzmacniacz słuchu posługuje się przestarzałą, analogową technologią, która nie gwarantuje ani czystości sygnału, ani funkcji dodatkowych, choćby takich, jak kierunkowość – bardzo ważna dla odpowiedniej jakości słuchu. Oczywiście, wzmacniacz jest dużo tańszy od aparatu słuchowego, jednakże używając go, trzeba mieć świadomość, że niedosłuch będzie postępował.

Jak obniżyć cenę aparatu słuchowego?

Refundacje z Narodowego Funduszu Zdrowia oraz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obniżają koszt aparatu słuchowego. Można z tej opcji skorzystać, wybierając poradnię audiologiczną, która ma podpisane umowy z tymi placówkami. Wykaz tych poradni znajdziesz m.in. na stronie Świat Słuchu, w zakładce: Przedstawiciele. Wybierając odpowiedni dla siebie aparat słuchowy, pamiętaj, że nie zawsze musi to być drogie urządzenie. Jego cena jest w dużej mierze zależna od technologii i programów dodatkowych, na które nie musisz się decydować, jeśli uznasz, że nie są Ci potrzebne.

Niedosłuch to poważne schorzenie, o charakterze postępującym. Rozwija się naturalnie, z wiekiem, na skutek zanikania w ślimaku usznym komórek słuchowych. Problem ten wymaga poważnego traktowania.