INFOLINIA: +48 (42) 298 55 55

Audiometria, tympanometria, otoskopia… Te enigmatyczne nazwy nic nie mówią, a jak wiadomo, strach przed nieznanym jest najsilniejszy. W tym artykule znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje na temat każdego z badań audiologicznych, dzięki czemu będziesz wiedzieć, co czeka na Ciebie za drzwiami gabinetu lekarskiego.

Lekarz pierwszego kontaktu podejrzewa u Ciebie zaburzenia audiologiczne, a może sam zdecydowałeś się na profilaktyczne badania słuchu? Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na temat badań, które na Ciebie czekają w poradni audiologicznej, czytaj dalej.

Problemy ze słuchem

Niedosłuch to nie tylko objaw starzenia się. Problemy audiologiczne dotyczą coraz młodszej części społeczeństwa. Wiek osób z niedosłuchem obniża się, ponieważ współczesny człowiek nie dba odpowiednio o ten zmysł. Słuchawki do słuchania muzyki, nieustanne rozmowy przez telefon, zestaw słuchawkowy do samochodu, wzmocniony dźwięk w głośnikach dla relaksu… Wszystko to przyczynia się do zaburzeń audiologicznych u ludzi młodych, w tym dzieci.

Niedosłuch dzielimy na głuchotę przewodzeniową i odbiorczą. Co to oznacza?

Głuchota przewodzeniowa

  • zaburzenia w zewnętrznym przewodzie słuchowym,
  • charakter przejściowy, wymagający ingerencji medycznej.

Głuchota odbiorcza

  • zmiany w uchu wewnętrznym lub nieprawidłowa praca nerwu słuchowego,
  • dysfunkcja trwała, skutecznie rehabilitowana aparatem słuchowym.

Jakie badania sluchu

Badania słuchu – jakie?

Badania słuchu dzieli się na te wymagające zaangażowania pacjenta i te, które audiolog wykonuje samodzielnie. Badania obiektywne są niezbędne w sytuacji, gdy współpraca z pacjentem jest niemożliwa, np. z małym dzieckiem, które jeszcze nie reaguje na polecenia, czy z osobą z zaburzeniami psychicznymi.

Rodzaje badań słuchu ze względu na udział pacjenta:

  • subiektywne: audiometria słowna, audiometria tonalna, próby stroikowe;
  • obiektywne: audiometria impedancyjna, otoemisja akustyczna, badanie potencjałów słuchowych wywołanych (ABR, BERA), otoskopia, próby nadprogowe.

Rodzaje badań słuchu – jak przebiegają

Większość badań wykonywana jest w gabinecie laryngologa czy protetyka słuchu lub w specjalistycznej, dźwiękoszczelnej kabinie.

W przypadku badań subiektywnych pacjent zakłada słuchawki i wykonuje polecenia, np. powtarza usłyszane wyrazy. Podczas audiometrii tonalnej wciska przycisk, w momencie, gdy podawany do ucha dźwięk staje się słyszalny. W przypadku dzieci zadanie to polega na wrzuceniu klocków czy zabawki do pudełka, gdy maluch usłyszy ton. Badania te trwają około 40 minut.

Badania obiektywne wymagają zastosowania zaawansowanego technologicznie sprzętu, który pozwoli odczytać zjawiska elektryczne powstające po symulacji bodźcem słuchowym.

Często stosowana audiometria impedancyjna mierzy odruchy mięśnia strzemiączkowego i określa sztywność błony bębenkowej, m.in. dzięki tympanometrii. Tympanometria polega na wprowadzeniu do kanału zewnętrznego ucha sondy mierzącej ciśnienie. Badanie jest całkowicie bezbolesne i trwa kilkadziesiąt sekund.

Badanie potencjałów słuchowych wywołanych (ABR, BERA) to specjalistyczna metoda, która za pomocą elektrod przyczepionych do głowy rejestruje reakcję mózgu na dźwięki. Badanie to zajmuje godzinę i wymaga spokojnego leżenia bez ruchu, dlatego w przypadku dzieci wykonuje się je w czasie snu lub ewentualnie w znieczuleniu ogólnym.

 Pamiętaj, że badania słuchu są całkowicie bezbolesne i bezpieczne. Podejmowane badania różnego rodzaju służą Twojemu zdrowiu, aby trafnie zdiagnozować problem i wdrożyć efektywne leczenie. Jeżeli masz wątpliwości, pytaj o wszystko swojego protetyka słuchu.