fbpx

Ucho człowieka

  Pięknie jest mówić, pięknie jest czuć, pięknie jest widzieć i pięknie jest słyszeć. I choć trudno je sklasyfikować –

 

Pięknie jest mówić, pięknie jest czuć, pięknie jest widzieć i pięknie jest słyszeć. I choć trudno je sklasyfikować – wszystkie zmysły jakie posiada człowiek są czymś niezwykłym, a sam słuch jest według wielu jednym z najpiękniejszych. Często nie doceniamy tego, co mamy dopóki tego nie stracimy – stara maksyma sprawdza się również w przypadku odbioru wszystkich dźwięków otaczającego nas świata. Słyszymy dzięki naszym uszom. Jakie właściwie one są?

Budowa ucha

Encyklopedia mówi, że ucho (narząd słuchu) występuje tylko u kręgowców. Ucho najbardziej rozwinięte uświadczymy u ssaków. Ale ucho nie odpowiada tylko i wyłącznie za narząd słuchu, choć w znakomitej większości właśnie tak jest. Ucho odpowiada w naszym organizmie również za równowagę. Ucho składa się z trzech części: ucha zewnętrznego, ucha środkowego i ucha wewnętrznego.

Ucho zewnętrzne

Ucho zewnętrzne jest tym narządem, który odpowiada w dużej mierze za słuch. To właśnie ucho zewnętrzne wychwytuje, wzmacnia i transportuje fale dźwiękowe do błony bębenkowej. Ucho zewnętrzne składa się z małżowiny usznej, przewodu słuchowego i powierzchni zewnętrznej błony bębenkowej.

Do zadań małżowiny usznej należy lokalizacja źródła dźwięku (fal dźwiękowych) i przesyłania ich pod wskazany adres, w tym wypadku jest to przewód słuchowy zewnętrzny. 

Z kolei przewód słuchowy zewnętrzny odprowadza fale dźwiękowe do błony bębenkowej.

Ucho środkowe

Ucho środkowe zajmuje niewielką część w naszym ciele (a konkretnie w czaszce), ale nie jest przez to mniej potrzebne. Ucho środkowe ma za zadanie wzmacniać i transportować fale dźwiękowe jeszcze dalej, do ucha wewnętrznego. W skład ucha środkowego wchodzą lepiej znane nam części: jama bębenkowa, kosteczki słuchowe (młoteczek, kowadełko i strzemiączko) oraz trąbka słuchowa, znana bardziej jako trąbka Eustachiusza. Dlaczego akurat Eustachiusza? Ponieważ Eustachiusz – XVI-wieczny uczony – opisał ją jako pierwszy.

Ucho wewnętrzne

Ucho wewnętrzne jest bardzo skomplikowanym narządem słuchu, ale również równowagi. Ucho wewnętrzne składa się z błędnika kostnego. W środku błędnika mieści się błędnik błoniasty. Za słuch w uchu wewnętrznych odpowiedzialne są: okienko owalne, okienko okrągłe i ślimak. Za równowagę zaś odpowiadają: kanały półkoliste, woreczek i łagiewka.

Jak widać ucho jest bardzo ważnym narządem człowieka, a jego problemy mogą skutkować nie tylko pogarszającym się słuchem, ale również trudnościami z utrzymaniem prawidłowej równowagi. Czasem nie zdajemy sobie sprawy z tego, że coś może dziać się z naszym słuchem – mogą to być stopniowo powiększające się problemy lub następstwo przebytych chorób. Jeśli tylko zauważymy jakieś symptomy tego, że coś może się dziać – na przykład będziemy częściej prosić, aby nasz rozmówca powtórzył to, co przed chwilą do nas powiedział, warto wybrać się do specjalisty, aby ten zbadał nasz słuch i ocenił, czy czasem nie będzie potrzebne leczenie. Im szybciej zaczniemy działać, tym większa szansa na oszczędzenie sobie przykrości w przyszłości.

Komentarze (0)

Bernafon Viron 9

Pierwszy aparat słuchowy True Environment Processing firmy Bernafon pozwala użytkownikom zanurzyć się w naturalnym środowisku dźwiękowym i doświadczać dźwięków, które lepiej oddają rzeczywistość. Aparaty polecane ze względu na:

Dźwięk

Mowa

Komfort słyszenia

Styl

Czytaj więcej Bernafon Viron 9