Aparat słuchowy dla seniora – dlaczego warto?

Dane podsumowujące wyniki badań dotyczących wad słuchu z roku na rok są coraz bardziej zatrważające. Informacje zebrane w trakcie kampanii

Dane podsumowujące wyniki badań dotyczących wad słuchu z roku na rok są coraz bardziej zatrważające. Informacje zebrane w trakcie kampanii społecznej Narodowy Test Słuchu pokazują, że ponad 40% Polaków posiada wadę słuchu. Problem niedosłuchu może dotyczyć nawet 12% całej populacji. Niestety, grupą z największym odsetkiem niedosłuchu wciąż pozostają osoby starsze. Badania wykazują, że nawet 75% osób po 70 roku życia cierpi na problemy ze słuchem. Z pomocą seniorom przychodzą rozwiązania współczesnej medycyny i technologii – aparaty słuchowe.

Dlaczego niedosłuch wśród seniorów jest niebezpieczny

Niedosłuch to nie tylko problem z poprawnym porozumiewaniem się. Ma negatywny wpływ na funkcje poznawcze, zaburzenia pamięci i zwiększa ryzyko depresji. Spadek kondycji psychicznej i aktywności społecznej może mieć decydujący wpływ na jej wystąpienie.

Wstydliwy problem

Dla niektórych osób problemy ze słuchem to synonim nieodwracalnego starzenia się. Dlatego też wiele z nich albo problem bagatelizuje, albo wstydzi się o nim mówić, co znajduje swoje uzasadnienie. Według przeprowadzonych badań, co trzecia osoba starsza spotkała się z negatywną reakcją społeczeństwa, gdy nie dosłyszała jakiejś informacji. To z kolei skutkuje także niechęcią do posiadania aparatu słuchowego, ponieważ takie osoby obawiają się stygmatyzacji ze strony społeczeństwa. Natomiast brak jakichkolwiek działań podjętych w kierunku poprawy zdolności słyszenia prowadzi do pogłębienia wady lub nawet całkowitej utraty słuchu.

Aparat słuchowy to nie wyrok

Wykryty niedosłuch u seniora nie stanowi jeszcze wyroku. Postęp techniczny i innowacje w tym zakresie są w stanie pomóc niemal każdemu pacjentowi, u którego zdiagnozowano wadę słuchu. Dobór odpowiedniego aparatu słuchowego także nie stanowi obecnie problemu, ponieważ ich wybór na rynku jest bardzo szeroki. Aparat słuchowy to niepomierne korzyści dla seniorów borykających się z problemem niedosłuchu. Ma pozytywny wpływ na to, w jaki sposób osoby te funkcjonują w społeczeństwie. Poprawia ich relacje z bliskimi lub współpracownikami. To, co szczególnie istotne dla znacznej części osób starszych – poprawa jakości słyszenia daje im większe poczucie bezpieczeństwa i niezależności, a co za tym idzie – ma pozytywny wpływ na ich kondycję psychiczną. Ponadto, co pokazują przeprowadzone w tej kwestii badania, osoby w podeszłym wieku noszące aparat słuchowy, są mniej podatne na otępienie w porównaniu z seniorami, którzy wstydzą się swojego problemu i odmawiają  noszenia aparatu. Aparat słuchowy dla seniora to jego szansa na dłuższe pozostanie aktywnym fizycznie i psychicznie.

Jaki aparat słuchowy będzie najlepszy dla seniora?

Wybierając model aparatu słuchowego dla osoby starszej, przede wszystkim należy określić jakie są oczekiwania pacjenta oraz zwrócić uwagę na wygodę i komfort jego użytkowania niż na samą estetykę. Nie powinniśmy zapominać, że osoby w podeszłym wieku oprócz niedosłuchu, borykają się z innymi dolegliwościami, które mogą mieć decydujący wpływ na użytkowanie aparatu. Istotne jest, aby osoba będąca w jego posiadaniu potrafiła samodzielnie go obsłużyć – założyć bez trudności wkładkę, wymienić baterie lub naładować go za pomocą akumulatora.

 

Bibliografia

  1. https://www.mp.pl/pacjent/neurologia/aktualnosci/213514,aparat-sluchowy-moze-chronic-seniorow-przed-otepieniem
  2. https://www.mp.pl/pacjent/otolaryngologia/inne-zagadnienia/181699,aparaty-sluchowe.
  3. https://www.mp.pl/pacjent/otolaryngologia/aktualnosci/158441,lekcewazony-niedosluch.
  4. http://slysze.inz.waw.pl/aparat-sluchowy-dla-seniora/.
  5. Wernicki Paweł, Im gorszy słuch, tym łatwiej o depresję
  6. Wojtasiński Zbigniew, Wykrycie niedosłuchu u seniora ważne dla poprawy jego sprawności
  7. Wysocka Monika, Niedosłuch seniora trzeba leczyć

Bernafon Viron 9

Pierwszy aparat słuchowy True Environment Processing firmy Bernafon pozwala użytkownikom zanurzyć się w naturalnym środowisku dźwiękowym i doświadczać dźwięków, które lepiej oddają rzeczywistość. Aparaty polecane ze względu na:

Dźwięk

Mowa

Komfort słyszenia

Styl

Czytaj więcej Bernafon Viron 9