Dane podsumowujące wyniki badań dotyczących wad słuchu z roku na rok są coraz bardziej zatrważające. Informacje zebrane w trakcie kampanii społecznej Narodowy Test Słuchu pokazują, że ponad 40% Polaków posiada wadę słuchu. Problem niedosłuchu może dotyczyć nawet 12% całej populacji. Niestety, grupą z największym odsetkiem niedosłuchu wciąż pozostają osoby starsze. Badania wykazują, że nawet 75% osób po 70 roku życia cierpi na problemy ze słuchem. Z pomocą seniorom przychodzą rozwiązania współczesnej medycyny i technologii – aparaty słuchowe.
Dlaczego niedosłuch wśród seniorów jest niebezpieczny
Niedosłuch to nie tylko problem z poprawnym porozumiewaniem się. Ma negatywny wpływ na funkcje poznawcze, zaburzenia pamięci i zwiększa ryzyko depresji. Spadek kondycji psychicznej i aktywności społecznej może mieć decydujący wpływ na jej wystąpienie.
Wstydliwy problem
Dla niektórych osób problemy ze słuchem to synonim nieodwracalnego starzenia się. Dlatego też wiele z nich albo problem bagatelizuje, albo wstydzi się o nim mówić, co znajduje swoje uzasadnienie. Według przeprowadzonych badań, co trzecia osoba starsza spotkała się z negatywną reakcją społeczeństwa, gdy nie dosłyszała jakiejś informacji. To z kolei skutkuje także niechęcią do posiadania aparatu słuchowego, ponieważ takie osoby obawiają się stygmatyzacji ze strony społeczeństwa. Natomiast brak jakichkolwiek działań podjętych w kierunku poprawy zdolności słyszenia prowadzi do pogłębienia wady lub nawet całkowitej utraty słuchu.
Aparat słuchowy to nie wyrok
Wykryty niedosłuch u seniora nie stanowi jeszcze wyroku. Postęp techniczny i innowacje w tym zakresie są w stanie pomóc niemal każdemu pacjentowi, u którego zdiagnozowano wadę słuchu. Dobór odpowiedniego aparatu słuchowego także nie stanowi obecnie problemu, ponieważ ich wybór na rynku jest bardzo szeroki. Aparat słuchowy to niepomierne korzyści dla seniorów borykających się z problemem niedosłuchu. Ma pozytywny wpływ na to, w jaki sposób osoby te funkcjonują w społeczeństwie. Poprawia ich relacje z bliskimi lub współpracownikami. To, co szczególnie istotne dla znacznej części osób starszych – poprawa jakości słyszenia daje im większe poczucie bezpieczeństwa i niezależności, a co za tym idzie – ma pozytywny wpływ na ich kondycję psychiczną. Ponadto, co pokazują przeprowadzone w tej kwestii badania, osoby w podeszłym wieku noszące aparat słuchowy, są mniej podatne na otępienie w porównaniu z seniorami, którzy wstydzą się swojego problemu i odmawiają noszenia aparatu. Aparat słuchowy dla seniora to jego szansa na dłuższe pozostanie aktywnym fizycznie i psychicznie.
Jaki aparat słuchowy będzie najlepszy dla seniora?
Wybierając model aparatu słuchowego dla osoby starszej, przede wszystkim należy określić jakie są oczekiwania pacjenta oraz zwrócić uwagę na wygodę i komfort jego użytkowania niż na samą estetykę. Nie powinniśmy zapominać, że osoby w podeszłym wieku oprócz niedosłuchu, borykają się z innymi dolegliwościami, które mogą mieć decydujący wpływ na użytkowanie aparatu. Istotne jest, aby osoba będąca w jego posiadaniu potrafiła samodzielnie go obsłużyć – założyć bez trudności wkładkę, wymienić baterie lub naładować go za pomocą akumulatora.
Bibliografia
-
- https://www.mp.pl/pacjent/neurologia/aktualnosci/213514,aparat-sluchowy-moze-chronic-seniorow-przed-otepieniem
- https://www.mp.pl/pacjent/otolaryngologia/inne-zagadnienia/181699,aparaty-sluchowe.
- https://www.mp.pl/pacjent/otolaryngologia/aktualnosci/158441,lekcewazony-niedosluch.
- http://slysze.inz.waw.pl/aparat-sluchowy-dla-seniora/.
- Wernicki Paweł, Im gorszy słuch, tym łatwiej o depresję
- Wojtasiński Zbigniew, Wykrycie niedosłuchu u seniora ważne dla poprawy jego sprawności
- Wysocka Monika, Niedosłuch seniora trzeba leczyć