fbpx

Jak działa słuch

Słuch jest jednym z podstawowych ludzkich zmysłów! Na co dzień zazwyczaj nie pamiętamy o jego doniosłej roli. Po prostu przyjmujemy, że jest oczywistą częścią naszego życia. Przypominamy sobie o nim, gdy wyliczamy wszystkie zmysły lub gdy zaczynamy go tracić. W naszej firmie jest inaczej – dla nas słuch to nie tylko jeden ze zmysłów, ale także ogromna pasja.

Ucho zewnętrzne

Wychwytuje fale dźwiękowe, a następnie ogniskuje je do kanału słuchowego. Sygnał akustyczny poprzez kanał słuchowy dociera do błony bębenkowej, która zaczyna drgać pod wpływem dźwięku.

Ucho środkowe

Wibracje błony bębenkowej wprawiają w ruch trzy kosteczki słuchowe znajdujące się wewnątrz ucha środkowego. Młoteczek, kowadełko oraz strzemiączko wzmacniają dźwięk, zanim dotrze on do okienka owalnego ślimaka.

Ucho wewnętrzne

Drgania przekazane przez okienko owalne powodują, przypominający falę, ruch cieczy, wypełniającej ślimak. W cieczy tej zanurzone są rzęski komórek słuchowych, które są pobudzane mechanicznie. Pod wpływem drgań komórki słuchowe generują impulsy elektryczne, transmitowane poprzez nerw słuchowy do mózgu oraz finalnie interpretowane jako wrażenia dźwiękowe.