fbpx

Utrata słuchu z wiekiem – jak zatrzymać słuch na dłużej?

  Problemy ze słuchem, niedosłuch, postępujący ubytek słuchu – wszystkie te dolegliwości stają się coraz bardziej powszechne, ponieważ szacunki mówią

 

Problemy ze słuchem, niedosłuch, postępujący ubytek słuchu – wszystkie te dolegliwości stają się coraz bardziej powszechne, ponieważ szacunki mówią o tym, że może na nie cierpieć nawet 20 procent ludzi na całym globie. Niedosłuch czy całkowita utrata słuchu nie jest już czymś niespotykanym. Nie dotykają one tylko jednej grupy ludzi, nie są domeną tylko mężczyzn czy tylko  i wyłącznie kobiet. Choć wiek ma w tym przypadku znaczenie, problemy ze słuchem mogą nas dotknąć już w młodości. Statystyka mówi, że słuch z wiekiem staje się gorszy – to fakt. Jak zatrzymać dobry słuch na dłużej? Czy jest to w ogóle możliwe?

Najlepiej słyszymy w młodości

Potem jest już trochę gorzej. U mężczyzn słuch powoli pogarsza się po 40-tym roku życia, kobiety zaczynają słyszeć gorzej po przekroczeniu 50-ego roku życia. Stopień pogarszania się słuchu to kwestia indywidualna, na którą wpływ ma wiele czynników, m.in. to jak traktowaliśmy nasz słuch w przeszłości. Problem z utratą słuchu polega na tym, że nie zdarza się ona z dnia na dzień. Nie jest tak, że w piątek cieszymy się perfekcyjnym słuchem, a w sobotę po przebudzeniu pani w telewizji mówi do nas jakoś niewyraźnie i ledwo słyszymy co drugie słowo. Wszystko odbywa się stopniowo i często na tyle niezauważalnie, że niekiedy zdajemy sobie z tego sprawę nieco za późno. Dlatego tak ważne jest dbanie o słuch, aby zminimalizować ryzyko szybkiego pogarszania się słuchu.

Sposoby na dobry słuch 

Cudownego sposobu na zachowanie dobrego słuchu niestety nie ma. Można zastosować kilka prostych porad, które mogą pomóc dłużej cieszyć się dobrym słuchem.

  • unikać hałaśliwych miejsc. Tak banalne, a jakże skuteczne. Jeśli pracujemy w takich warunkach (np. plac budowy), można poprosić przełożonego o zapewnienie odpowiednich słuchawek lub stoperów.
  • higiena uszu. Kolejna podstawowa sprawa. Uważaj na używanie patyczków do uszu, a właściwie warto z nich zrezygnować.
  • słuchanie muzyki na słuchawkach. Jeśli już musimy, to warto zaopatrzyć się w słuchawki nauszne. Te douszne działają dużo bardziej negatywnie na nasz narząd słuchu.
  • antybiotykoterapia. Istnieje grupa antybiotyków, których stosowanie może pogarszać słuch. Jeśli zauważasz, że podczas stosowania któregoś z nich nie jesteś zadowolony ze swojego słuchu, poproś lekarza o zmianę antybiotyku.

Dużą poprawę słuchu oferują aparaty słuchowe, aby móc go używać wystarczy przeprowadzone badanie słuchu. Jeśli wyniki wskażą, że nasz słuch jest już na tyle uszkodzony, wtedy możemy pokusić się o zakup takiego aparatu (a nawet otrzymać na niego dofinansowanie). Sztuka polega na tym, aby w odpowiednim momencie zauważyć swoje problemy ze słuchem, ponieważ im mniejszy ubytek słuchu, tym lepsze efekty da nam użytkowanie aparatu słuchowego.

Powyższe porady nie muszą pomóc (wyciągając zakup aparatu słuchowego) w szczególny sposób, ale na pewno nie zaszkodzą. Warto dbać o słuch, aby móc cieszyć się nim jak najdłużej. Dźwięki otoczenia bywają niekiedy najlepszą muzyką.

Komentarze (0)

Bernafon Viron 9

Pierwszy aparat słuchowy True Environment Processing firmy Bernafon pozwala użytkownikom zanurzyć się w naturalnym środowisku dźwiękowym i doświadczać dźwięków, które lepiej oddają rzeczywistość. Aparaty polecane ze względu na:

Dźwięk

Mowa

Komfort słyszenia

Styl

Czytaj więcej Bernafon Viron 9