fbpx

Słuchaj odpowiedzialnie – jak dbać o słuch?

  Pogorszenie się słuchu to oznaka nieuchronnego procesu starzenia się. Z naturą nie można walczyć, ale warto z nią współpracować,

 

Pogorszenie się słuchu to oznaka nieuchronnego procesu starzenia się. Z naturą nie można walczyć, ale warto z nią współpracować, wprowadzając zasady dobre dla słuchu. Oto 5 wskazówek, jak dbać o słuch, by móc cieszyć się pełnią zmysłów jak najdłużej.

O tym, dlaczego zmysł słuchu jest taki ważny, nie musimy nikomu przypominać. Pełni ważną rolę komunikacyjną, socjalizującą i obronną. Z wiekiem słyszymy coraz gorzej, ale w latach młodości nie robimy nic, by o słuch zadbać. Nieodpowiednim działaniem przyczyniamy się do  utraty słuchu. Nieodpowiedzialne słuchanie to przyczyna choroby współczesności, jaką jest niedosłuch.

Pięć porad, jak dbać o słuch

1. Ogranicz dźwięki

Przez cały dzień, nawet we własnym domu, jesteśmy bombardowani różnymi dźwiękami, w tym szkodliwymi dla narządu słuchu. Ruch uliczny, telefony, pracujący sprzęt generują intensywny hałas. Postaraj się ograniczyć ilość napływających dźwięków. Jeżeli odkurzasz, wyłącz radio; rozmawiając przez telefon, ścisz telewizor. Gdy dzieci głośno się bawią, wyeliminuj inne źródła dźwięku, aby nie przekrzykiwać się w czasie rozmowy. Usłyszysz różnicę.

2. Odpoczywaj w ciszy

Choć słuchanie muzyki na żywo w czasie koncertu lub sam na sam z zestawem słuchawkowym jest relaksujące, należy z tej rozrywki korzystać jak najrzadziej. Potężne decybele są niebezpieczne dla narządu słuchu. Na koncercie wybierz miejsce z dala od nagłośnienia, a jeżeli musisz słuchać muzyki przez słuchawki – wybierz duże, nauszne, a nie dokanałowe.

Oglądając film, zmniejsz natężenie głośności. Dialogi i muzyka pozostaną słyszalne bez szkody dla Twojego słuchu. Polub się z ciszą i wprowadź ją do swojego domu. Z czasem przekonasz się, że odpoczynek w ciszy jest o wiele bardziej regenerujący niż ten, któremu towarzyszy szum radia czy telewizji.

3. Kieruj odpowiedzialnie

Słuchanie muzyki, audiobooka czy wiadomości podczas jazdy samochodem jest przyjemne i umila czas podróży. Nie należy jednak wykorzystywać całej mocy systemu audio. Po pierwsze, dźwięki są słyszalne poza autem, co może zakłócać spokój innych i po prostu świadczyć o braku kultury. Po drugie, ekspozycja na intensywny hałas jest wysoce szkodliwa dla naszego słuchu. A po trzecie, głośne słuchanie muzyki w samochodzie dekoncentruje kierowcę, co stanowi bezpośrednie zagrożenie dla niego samego i otoczenia. Rozsądny kierowca słucha odpowiedzialnie.

4. Dbaj o słuch w pracy

Niezależnie od wykonywanego zawodu, należy zadbać o stan swojego słuchu podczas pracy. Jeżeli jesteś narażony na pracę w trudnych akustycznie warunkach, pamiętaj o właściwych ochronnikach słuchu – nausznikach lub zatyczkach. Odpowiednia aranżacja przestrzeni, np. wygłuszające ekrany w biurze, może znacząco zmniejszyć hałas, a przez to pozytywnie wpłynąć na jakość wykonywanych obowiązków. Stonowany głos w czasie prowadzenia rozmowy czy ściszony dzwonek w telefonie to drobne zmiany, które redukują intensywność niepożądanych dźwięków.

5. Pamiętaj o profilaktyce

Odpowiedzialność to profilaktyka. Pamiętaj o regularnych badaniach narządu słuchu, aby mieć pod kontrolą stan swojego zdrowia. Wczesne wykrycie ubytku audiologicznego pozwala na całkowite zahamowanie procesu niedosłuchu.

Tych kilka prostych zasad ograniczy ilość i intensywność niepożądanych dźwięków w Twoim otoczeniu. Słuchaj odpowiedzialnie teraz, a Twoje uszy będą Ci za to wdzięczne na lata.

Komentarze (0)

Bernafon Viron 9

Pierwszy aparat słuchowy True Environment Processing firmy Bernafon pozwala użytkownikom zanurzyć się w naturalnym środowisku dźwiękowym i doświadczać dźwięków, które lepiej oddają rzeczywistość. Aparaty polecane ze względu na:

Dźwięk

Mowa

Komfort słyszenia

Styl

Czytaj więcej Bernafon Viron 9