fbpx

Jakie schorzenia najbardziej wpływają na słuch?

Wiele chorób – bezpośrednio lub pośrednio – może pogorszyć nasz słuch, a nawet doprowadzić do trwałej głuchoty. Nie wszystkie konsekwencje

Wiele chorób – bezpośrednio lub pośrednio – może pogorszyć nasz słuch, a nawet doprowadzić do trwałej głuchoty. Nie wszystkie konsekwencje jesteśmy w stanie powstrzymać, ale świadomi zagrożenia, będziemy bardziej czujni w czasie trwania choroby.

Przyczyn niedosłuchu jest wiele. Przede wszystkim jest to objaw mijających lat, niekorzystnych warunków w pracy czy naszego zaniedbania. Do ważnych czynników osłabiających słuch należą również rozmaite schorzenia. W przypadku choroby głuchota może mieć charakter czasowy i zniknąć w momencie powrotu do zdrowia. Bywa jednak, że niedosłuch jest nieodwracalny.

Rodzaje niedosłuchu – niedosłuch przewodzeniowy, odbiorczy i czynnościowy

Ze względu na lokalizację ubytku wyróżnia się dwa rodzaje niedosłuchu:

Oba rodzaje głuchoty mogą wystąpić na skutek choroby. Chorzy borykający się z niedosłuchem nie tylko gorzej słyszą, ale towarzyszy im uczucie zatkanego ucha, szumy i nierzadko ból.

Trzecim rodzajem, poza powyższą klasyfikacją, jest niedosłuch czynnościowy. Jego przyczyną nie jest wada w narządzie słuchowym, ale choroba o podłożu psychicznym, która blokuje prawidłowe odbieranie bodźców słuchowych. Należy do nich np. schizofrenia lub autyzm.

Schorzenia wpływające na słuch

Choroby, które osłabiają słuch, można podzielić na te, które bezpośrednio dotyczą narządu słuchu oraz te, które wpływają na niego pośrednio, np. choroby krążenia, niedoleczone infekcje. Jedne, jak i drugie mogą powodować głuchotę przewodzeniową lub odbiorczą.

Choroby bezpośrednio osłabiające słuch:

  • ostre, przewlekłe lub wysiękowe zapalenie ucha środkowego lub wewnętrznego;
  • otoskleroza – choroba kosteczek słuchowych;
  • Choroba Meniére`a (wodniak) – gromadzenie się płynu w uchu wewnętrznym.

Szybka reakcja lekarza specjalisty załagodzi dolegliwości i zredukuje ryzyko głuchoty do minimum. Jednak bagatelizowanie schorzeń może doprowadzić do nieodwracalnego niedosłuchu.

Schorzenia pośrednio osłabiające słuch:

  • niedoleczone infekcje bakteryjne, wirusowe i grzybiczne;
  • zakażenia, np. wirusem opryszczki, bakteryjnym zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych;
  • powikłania chorób dziecięcych, szczególnie przebytych w wieku dorosłym, np. świnki, różyczki;
  • guzy łagodne i złośliwe;
  • choroby naczyniowe, autoimmunologiczne, neurologiczne.

Niedosłuch jest często jednym z pierwszych objawów powyższych chorób.

Choroby a niedosłuch

Zlekceważenie objawów czy agresywne postępowanie choroby może skutkować niedosłuchem, nawet w stopniu głębokim.

Schorzenia ucha środkowego oraz przewodu słuchowego, takie jak:

  • zrośnięcie przewodu słuchowego,
  • zaburzenia drożności,
  • ostre zapalenie,
  • choroby struktur kostnych,

prowadzą do niedosłuchu przewodzeniowego. Zazwyczaj ma on charakter przejściowy, co oznacza, że w momencie zniwelowania przyczyny leczeniem farmakologicznym lub interwencją chirurgiczną, słuch zostanie przywrócony.

Niedosłuch odbiorczy może być spowodowany zapaleniem ucha wewnętrznego oraz licznymi schorzeniami działającymi na słuch pośrednio, np.:

  • zaburzeniem krążenia (niedotlenienie narządu słuchu),
  • miażdżyca, zakrzepy (zwężenie lub zator naczyń krwionośnych),
  • stwardnienie rozsiane (uszkodzenie nerwu słuchowego).

Utrata słuchu na skutek schorzenia, niezależnie od rodzaju wady, może być z powodzeniem protezowana nowoczesnymi aparatami słuchowymi.

Komentarze (0)

Bernafon Viron 9

Pierwszy aparat słuchowy True Environment Processing firmy Bernafon pozwala użytkownikom zanurzyć się w naturalnym środowisku dźwiękowym i doświadczać dźwięków, które lepiej oddają rzeczywistość. Aparaty polecane ze względu na:

Dźwięk

Mowa

Komfort słyszenia

Styl

Czytaj więcej Bernafon Viron 9