fbpx

Niedosłuch u dzieci – diagnoza i przyczyny

  Problemy ze słuchem to niestety nie tylko domena dorosłych czy osób starszych. Taka przypadłość może również zdarzyć się najmłodszym.

 

Problemy ze słuchem to niestety nie tylko domena dorosłych czy osób starszych. Taka przypadłość może również zdarzyć się najmłodszym. Widok dziecka z aparatem słuchowym w tych czasach nikogo już nie dziwi, a przynajmniej nie powinno. Jak wygląda sprawa z niedosłuchem u dzieci? Czy występuje częściej czy rzadziej niż u dorosłych? Jak go diagnozować i co może być jego przyczyną?

Każdy noworodek przychodzący na świat poddawany jest wstępnym badaniom, w tym także badaniom przesiewowym. Dzięki nim można od razu zdiagnozować wrodzoną wadę słuchu u dziecka i bardzo szybko rozpocząć leczenie. Ale wady wrodzone to tylko pewien odsetek problemów ze słuchem u dzieci. Wiele z tych przypadków to następstwa różnych sytuacji czy chorób.

Diagnoza niedosłuchu

U małego dziecka trudno rodzicowi zdiagnozować problemy ze słuchem, z racji tego, że ono jeszcze nie mówi. Czasem, gdy dziecko powoli wkracza w świat mowy, rodzic zauważa, że coś jest nie tak i dziecko nie do końca reaguje na komunikaty wydawane przez rodzica. Wtedy może być już za późno. Dlatego tak ważne jest przeprowadzanie badań kontrolnych lub takich po przebytych chorobach albo przeziębieniach.

Trzeba mieć na uwadze, że u małych dzieci problemy ze słuchem mogą wystąpić jako powikłania po zwykłym katarze. Stan zapalny ucha może wtedy rozwijać się powoli, ale niewykryty i nieleczony może uszkodzić słuch. Dziecko nie musi wtedy narzekać na ból ucha, bo on nie zawsze występuje. Mogą być problemy ze zrozumieniem komunikatów, ból głowy czy też np. problemy ze snem.

Sygnalizacja problemów

Trochę łatwiejsza sytuacja w przypadku rodzica jest wtedy, gdy malec sygnalizuje swoje problemy ze słuchem, nawet jeśli nie bezpośrednio. Kiedy wizyta u laryngologa będzie zalecana?

  • gdy po przebytej infekcji ucha zapalenia powracają
  • gdy pojawiają się problemy z koncentracją
  • gdy dziecko skarży się na szum lub dziwne „brzęczenie” w uszach
  • gdy musisz powtarzać polecenia, bo malec ich nie rozumie

Wtedy nie zwlekaj i umów się na konsultację.

Przyczyny niedosłuchu u dzieci

Jak wspomnieliśmy na początku przyczyn może być kilka. Nie ma jednego najczęstszego powodu, przez który nasza pociecha może nabawić się tej wady. Wykrycie natychmiast po porodzie zwiększa oczywiście szanse na szybkie leczenie, ale dziecko wady może nabawić się w sposób mechaniczny. Nie jest przecież tajemnicą, że dzieci lubią wkładać do uszu przeróżne przedmioty. To również może powodować stan zapalny ucha, którego konsekwencją będzie gorsze słyszenie. Jeśli nie będziemy reagować w porę na takie stany zapalne, pewien stopień uszkodzenia słuchu może być już nieodwracalny.

Aparat słuchowy dla dziecka

Gdy zmiany słuchowe są na tyle poważne, iż niezbędny jest aparat słuchowy – wtedy po wizycie u specjalisty możesz udać się ze swoją pociechą do dobrego sklepu z aparatami słuchowymi, gdzie wykwalifikowany personel pomoże dobrać i odpowiednio ustawić działanie aparatu słuchowego dla twojego dziecka, aby mogło one cieszyć się życiem w stu procentach.

Komentarze (0)

Bernafon Viron 9

Pierwszy aparat słuchowy True Environment Processing firmy Bernafon pozwala użytkownikom zanurzyć się w naturalnym środowisku dźwiękowym i doświadczać dźwięków, które lepiej oddają rzeczywistość. Aparaty polecane ze względu na:

Dźwięk

Mowa

Komfort słyszenia

Styl

Czytaj więcej Bernafon Viron 9