fbpx

Jak zadbać o słuch latem?

  Lato. Najpiękniejsza pora roku, podczas której chęci na wszelakie aktywności, do których nie ma warunków w pozostałą część roku

 

Lato. Najpiękniejsza pora roku, podczas której chęci na wszelakie aktywności, do których nie ma warunków w pozostałą część roku jest dużo większa. Istnieje również dużo więcej możliwości do radosnego spędzania wolnego czasu. Wielokrotnie powtarzaliśmy, iż o słuch trzeba dbać cały rok, więc trzeba to robić również i latem, mimo że o tej porze roku gdy pogoda sprzyja nie martwimy się zbytnio o nasz słuch (szczególnie jeśli nie zauważamy żadnych złych symptomów). A powinniśmy. Jak zadbać o słuch latem?

1. Dbaj o uszy nad wodą

Jeśli lubisz spędzać czas nad jeziorem lub nad morzem, a do tego nie ograniczasz się tylko do leżenia na plaży i lubisz popływać, pamiętaj o tym, aby po każdym wyjściu z wody zadbać o swoje uszy. Jeśli nie lubisz uczucia mokrych uszu, możesz stosować zatyczki. W przeciwnym razie musisz dokładnie je osuszyć – na przykład zwiniętym rogiem ręcznika. Nie zostawiaj mokrych uszu.

2. Uważaj na koncertach

Jeśli uczestniczysz w życiu kulturalnym swojego miasta, lubisz chodzić na koncerty lub do klubów, to mamy dla dobrą radę – unikaj stania przy samych głośnikach. Jeżeli zaś ogólna głośność na koncercie lub dyskotece w klubie ci przeszkadza, tutaj również polecamy zatyczki do uszu, które mogą przynieść naprawdę zadowalające efekty i poprawić twój komfort przeżywania wydarzeń.

3. Nosząc aparat słuchowy, dbaj o jego higienę

Ten problem przytaczaliśmy w naszych artykułach wielokrotnie. Latem jest to szczególnie ważne. Dlaczego? Dlatego, że w ciepłe dni bardziej się pocimy, co jest oczywiste, w związku z czym nasz aparat narażony jest na dostawanie się potu, a to z kolei negatywnie wpływa na jego działanie. Osuszaj aparat, a jeśli go zdejmujesz – nie trzymaj go w wilgotnym miejscu.

4. Zostaw uszy w spokoju

Latem, wiosną, zimą i jesienią. Tę poradę zastosuj w każdą z pór roku. Mianowicie – zostaw uszy w spokoju. Nie wkładaj do nich nic, nie wyciągaj woskowiny na własną rękę. Patyczki do uszu, tak popularne i stosowane po kąpieli, też nie są dobrym rozwiązaniem. Po co kusić los? Jeśli czujesz, że coś cię w uchu „uwiera”. Nie rozwiązuj problemu na własną rękę, udaj się do specjalisty.

5. Słuchawki douszne czy nauszne?

Podczas spaceru, jazdy rowerem… jeśli bardzo lubisz słuchać muzyki na słuchawkach i słuchasz jej często, to zdecyduj się na słuchawki nauszne. Staraj się unikać słuchawek dousznych, które dużo bardziej mogą wpłynąć negatywnie na uszy, a co za tym idzie na słuch. Słuchawki nauszne są mniej dyskretne, ale bardziej bezpieczne dla twojego słuchu.

Właściwie wszystkie te pięć porad dobrze będzie stosować nie tylko latem. O uszy, a w konsekwencji również o słuch, warto dbać przez cały rok. Jeśli ktoś lubi koncerty i szaleństwa w klubach, to nie będzie chodził do nich tylko i wyłącznie latem, choć o tej porze roku okazji jest niewątpliwie więcej. Profilaktyka przede wszystkim, wtedy na dłużej nasze uszy i słuch nie będą narażone na zagrożenia. Bardzo dużo problemów zaczyna się niewinnie – od małych incydentów czy braku higieny, a efekty mogą być nieciekawe. Warto o tym pamiętać.

Komentarze (0)

Bernafon Viron 9

Pierwszy aparat słuchowy True Environment Processing firmy Bernafon pozwala użytkownikom zanurzyć się w naturalnym środowisku dźwiękowym i doświadczać dźwięków, które lepiej oddają rzeczywistość. Aparaty polecane ze względu na:

Dźwięk

Mowa

Komfort słyszenia

Styl

Czytaj więcej Bernafon Viron 9