fbpx

Czym jest niedosłuch starczy?

Kto może pozwolić sobie na bycie wiecznie młodym? Mimo dynamicznego rozwoju medycyny wciąż nie udało się wynaleźć recepty na ten

Kto może pozwolić sobie na bycie wiecznie młodym? Mimo dynamicznego rozwoju medycyny wciąż nie udało się wynaleźć recepty na ten znany szczególnie z baśni i bajek doskonały napój, czyli eliksir młodości. Człowiek się starzeje a wraz z wiekiem przychodzi coraz więcej problemów zdrowotnych. Jednym z nich jest postępujący w miarę upływu lat problem ze słuchem. Co czwarty senior zmaga się z problemami z niedosłuchem starczym

Niedosłuch starczy – objawy
Nie ma sztywnego przedziału wiekowego, w którym emeryci mogą zauważać u siebie gorszy słuch. Według statystyk najczęściej problemy z niedosłuchem starczym pojawiają się u pacjentów po 50. roku życia, nasilając się szczególnie po 70 przeżytych latach. Zmiany te, jak każde zmiany w organizmie spowodowane wiekiem, postępują i są niestety nieodwracalne.

Objawy niedosłuchu:

  • problemy z usłyszeniem dźwięków niskich i wysokich
  • problemy z dokładnym rozumieniem mowy
  • zawroty głowy
  • problemy z orientacją
  • permanentny szum w uszach

Objawy mogą być nie tylko czysto medyczne, ale również społeczne:

  • z racji obniżonego wyostrzenia słuchu pacjent może prowadzić rozmowę podniesionym głosem
  • niedosłuch może powodować brak chęci do nawiązywania kontaktów międzyludzkich
  • brak swobody i pewności siebie w towarzystwie
  • częściowe odosobnienie i wycofanie

Niedosłuch starczy – ryzyko wystąpienia

Ryzyko wystąpienia niedosłuchu starczego jest większe, gdy na przestrzeni lat pacjenci przyjmują niektóre rodzaje leków. Mogą one bowiem wpływać na przyspieszenie procesów powstawania niedosłuchu.

Nie bez znaczenia jest w tym wypadku również genetyka. Osoba, która ma lub miała w rodzinie kogoś zmagającego się z problemami tego typu, także bardziej narażona jest na wystąpienie u niej ubytku słuchu.

Niedosłuch starczy – profilaktyka
Jak już wspomnieliśmy na początku, od procesów starzenia uchylić się nie można, ale zmiany w organizmie można zdecydowanie spowolnić. Nie da się ukryć, że postęp ubytku słuchu u osób starszych związane jest również z przebywaniem w miejscach hałaśliwych. Jeśli na odpowiednim etapie swojego życia zaczniemy takich miejsc unikać, skutecznie pewne procesy spowolnimy.

Niedosłuch starczy – leczenie
Zmian nieodwracalnych, spowodowanych procesem starzenia nie można wyleczyć farmakologicznie, jednak pewnym ułatwieniem i ulgą w cierpieniu są różnego rodzaju aparaty słuchowe. Najnowsze technologie pozwalają w tych czasach seniorom w różnym wieku w pełni cieszyć się otaczającym ich światem.

Gdyby każdy z nas był idealny, to przy zauważeniu pierwszych objawów od razu udalibyśmy się do specjalisty, aby ten zbadał nam nasze narządy słuchu. Nie zawsze jednak tak jest i często zwlekamy z wizytą u lekarza, czym szkodzimy sobie jeszcze bardziej. Specjalista zdiagnozuje stopień ubytku słuchu i doradzi zakup odpowiedniego aparatu słuchowego, który uwolni nas od ograniczeń w komunikowaniu się z otoczeniem.

Komentarze (0)

Bernafon Viron 9

Pierwszy aparat słuchowy True Environment Processing firmy Bernafon pozwala użytkownikom zanurzyć się w naturalnym środowisku dźwiękowym i doświadczać dźwięków, które lepiej oddają rzeczywistość. Aparaty polecane ze względu na:

Dźwięk

Mowa

Komfort słyszenia

Styl

Czytaj więcej Bernafon Viron 9