fbpx

Badanie słuchu u noworodka

  Na badanie słuchu każdy dorosły może udać się w dowolnej chwili do wybranego gabinetu audiometrycznego lub do poradni laryngologicznej.

 

Na badanie słuchu każdy dorosły może udać się w dowolnej chwili do wybranego gabinetu audiometrycznego lub do poradni laryngologicznej. I choć zaleca się przeprowadzanie badań słuchu profilaktycznie co jakiś czas, aby sprawdzić, czy wciąż słyszymy tak dobrze (na przykład po przebytej antybiotykoterapii), to najczęściej udajemy się do protetyka wtedy, gdy sami (lub ktoś z otoczenia) zauważamy, że niekoniecznie nasz słuch jest w najlepszym porządku.

Zgoła odmienna sytuacja ma się z nowo narodzonymi dziećmi. One, choć bardzo by chciały, nie zasygnalizują nam, że urodziły się z wrodzoną wadą słuchu. Dlatego też każdy noworodek w Polsce poddawany jest profilaktycznym przesiewowym badaniom słuchu tak, aby ewentualne wykrycie problemów odbyło się jak najszybciej.

Badanie słuchu u noworodka – po co?

Żeby zapobiegać, a nie leczyć. Tak brzmiałaby najprostsza odpowiedź. Badania słuchu u niemowlaków weszły w program badań przesiewowych, aby jak najszybciej wykryć ewentualne schorzenie. Tak samo jak robi się to w przypadku badań w kierunku wykrycia innych chorób genetycznych.

Na szczęście statystyki mówią, że wrodzona wada słuchu u dzieci nie jest tak częsta. Mniej niż 10 noworodków na 1000 cierpi na problemy ze słuchem. Nie chcąc klasyfikować ważności badań dzieci i dorosłych trzeba pamiętać, że profilaktyczne badania w tym kierunku są bardzo ważne, ponieważ jak najszybciej można rozpocząć leczenie.

Badanie słuchu u noworodka – w jaki sposób?

Jak wspominaliśmy na początku, dziecko nie zakomunikuje rodzicom, że coś dzieje się z jego słuchem. Paradoksalnie nie odróżnimy zachowania noworodka, który ma wrodzoną wadę słuchu od tego całkowicie zdrowego, bo są one takie same. Różnica jest widoczna w późniejszym etapie, po szóstym miesiącu życia. O ile w przypadku osoby dorosłej problemy ze słuchem dotyczą tylko słuchu, o tyle w przypadku niemowlęcia mamy tutaj do czynienia z dużo groźniejszą sytuacją, ponieważ słuch w pierwszych miesiącach życia i rozwoju ma niebagatelne znaczenie w przypadku rozwoju mowy u dziecka.

Nieleczone problemy ze słuchem mogą więc prowadzić do tego, że jego mowa nie rozwinie się tak jak ma to miejsce w przypadku zdrowych dzieci.

Badania u noworodków wykonuje się jeszcze na oddziale dla noworodków. Badania przeprowadza się w na dwa sposoby.

  • OAE (otoacoustic emission) – otoemisja akustyczna

Do ucha noworodka wprowadzana jest sonda, która ma za zadanie emitować cichy dźwięk i zarejestrować odpowiedź, czyli emisję zwrotną. W przypadku gdy taka emisja zwrotna nie pojawia się, może to świadczyć o tym, że dziecko ma wrodzoną wadę słuchu.

  • ABR (auditory brainstem response) – słuchowe potencjały wywołana z pnia mózgu

Za pomocą tego badania można wykryć wady słuchu w uchu środkowym i pniu mózgu. To badanie jest nieco bardziej skomplikowane od otoemisji akustycznej. Sygnały te rejestruje się przez przyłożenie do głowy noworodka trzech elektrod. W ten sposób ocenia się próg słyszenia i stopień zaburzenia słuchu.

Dzięki wdrożeniu w naszym kraju profilaktycznych badań przesiewowych dzieci mają możliwość szybszego podjęcia leczenia w celu poprawy słuchu, ale co najważniejsze – prawidłowego rozwoju.

Komentarze (0)

Bernafon Viron 9

Pierwszy aparat słuchowy True Environment Processing firmy Bernafon pozwala użytkownikom zanurzyć się w naturalnym środowisku dźwiękowym i doświadczać dźwięków, które lepiej oddają rzeczywistość. Aparaty polecane ze względu na:

Dźwięk

Mowa

Komfort słyszenia

Styl

Czytaj więcej Bernafon Viron 9